Az iPhone X széria nagyban megváltoztatta az okostelefonok piacát. A káva nélküli dizájn hamar elnyerte a felhasználók tetszését és 2018-ban már méretekben és árakban is változatos verziók közül szemezgethettünk. Ha már várod az idei frissítést a tavalyi modellek kedvezőbb ára miatt, akkor most abban is segítséget adunk, miért lenne érdemesebb az iPhone XS mellett döntened.
Egyértelműen az iPhone XR mellett szól, hogy jóval olcsóbban hozzájuthatsz a két csúcsmodellhez képest. A megfizethetőség viszont áldozatokat követel, hiszen teljesítményben is visszafogottabb az iPhone XS-hez képest. Nézzük tehát, milyen érvek szólnak ez utóbbi mellett:
1. Méretek
Ha bejön a kinézete és a fogása az XR-nek, akkor lehet, hogy el fogsz szomorodni, mivel csak 6,1 hüvelykes kijelzővel kapható. Az iPhone XS-nél azonban két opció áll rendelkezésre: egy 5,8-as alapmodell és az 6,5 hüvelykes iPhone XS Max, ami pár tízezer forint extráért vihető haza.
2. OLED kijelző
A kijelző minősége manapság már elvárás egy okostelefonnál, ugyanis minden megjelenített tartalmat - képeket, videókat, szöveget, üzeneteket ezen keresztül nézünk, dolgozunk fel. Az iPhone XS modellekbe jelenleg a piacon elérhető legjobb Super Retina OLED kijelzők kerültek, míg az XR-be egy olcsóbb "Liquid Crystal" LCD panel, aminek logikusan a minősége is gyengébb.
Az OLED kijelzők alapjában véve élénkebbek és pontosabban jelzik ki a színeket, továbbá sokkal jobb kontraszt érhető el velük, mint az LCD verziókkal. Habár az XR-ben a legjobb LCD kijelző van, így sem közelíti meg az OLED-et részletesség és fényesség, továbbá HD felbontás terén.
3. Nagyobb méret, kevesebb képernyő
A rosszabb kijelző hatásán még az is ront, hogy az XR-ben a peremrész vastagabb a képernyő körül, ami felesleges helyet vesz el tőle. Ha a képernyő elsődleges szempont nálad, akkor ez a két tény erősen az iPhone XS felé billenti a mérleget.
4. Exkluzív színválaszték (hiánya)
Az iPhone XR 6 gyönyörű színben érhető el, azonban, ha ezüst vagy arany külsőt szeretnénk, akkor ez csak az XS modelleknél lehetséges. Ha a bohókás verziók közelebb állnak hozzád, akkor az XR tökéletes lehet, azonban a prémium kategóriába inkább az XS árnyalatai passzolnak bele.
5. Súlyos kérdés
Az egyre nagyobb akkumulátorok miatt elkerülhetetlenül nehezebb lettek a telefonok és kevés különbséget tapasztalhatsz köztük. Azonban, ha amúgy is mindig lehúzza valami a zsebed/táskád, akkor ezek a nüanszok is számítanak. Az iPhone XR 194 gramm, míg az XS csak 177, így ez is az utóbbi modell mellett szól.
6. Kamera minőség
Habár az iPhone XR és XS modellekben szinte ugyanolyan kamerákat találsz elöl és hátul is, az XR-ben nincs optikai zoom, csak digitális, mivel hiányzik belőle a speciális telefotó lencse. A digitális közelítés egyébként az XS-ben jobb is, mint az XR-ben.
Az XR 5-szörös digitális zoom-ra képes fotóknál, és 3-szorosra videóknál, míg az iPhone XS-nél ezek az értékek duplák, tehát 10-szeres zoom fotóknál és 6-szoros zoom videóknál. Minderre pedig az XS-nél rájön a 2-szeres optikai zoom is. Ha tehát kíváncsi vagy közelről a Holdra éjjel, akkor ez a nyerő!
7. Tárhely
Az XR maximális tárhely kapacitása megáll 256 GB-nál, míg az XS-nél ez 512 GB. Vagyis kétszer annyi zenét, videót, képet, fájlt, játékot, alkalmazást, stb. tárolhatsz rajta –egy külső merevlemez előnyeivel felér.
8. A vízállóság kérdése
Az iPhone XR IP67, míg az iPhone XS IP68 besorolást tudhat magának, ez nagyjából 1 méter pluszt jelent vízben az utóbbi javára. Ugyanakkor ezt a kérdést nem szabad ilyen egyszerűen kezelni, ezért egy külön cikkben foglalkoztunk azzal, egyáltalán mit jelentenek a különböző IP jelzések és mire kell figyelned, ha nem szeretnél a beázás kellemetlen következményeivel számolni:
9. 3D Touch/Haptic Touch
Azt elismerhetjük, hogy a 3D Touch nem tartozik azok közé az alapvető funkciók közé, amik nélkül nem tudnánk élni. De mindenképp jól jön, hogy új menüket aktiválhatunk egy-egy appon belül is és aki rendszeresen használja ezt a lehetőséget, annak hiányozhat ez az iPhone XR esetén. Bár a Haptic Touch hasonló elven működik, valamivel szerényebb a tárháza, mint a 3D Touch-nak (tehát az iPhone XS-nek).
10. LTE különbségek
Az Apple szerint az iPhone XR felső határa a mobilinternet terén az LTE Advanced, ami elvileg 4G-nek és 100 megabit/másodperc-nek felel meg adatforgalom terén - tehát másodpercenként 10 megabájt mozoghat. Az iPhone XS ezzel szemben már a gigabit LTE-t is támogatja, ez papíron 1 gigabit/másodperc adatforgalmat képes lebonyolítani, ami másodpercenként körülbelül 100 megabájt adatforgalmat jelent.
Ez nagyjából 10-szeresének felel meg az LTE Advanced technológiának. A legtöbb régió azonban nem támogatja a gigabites netet, és ezek az adatok is inkább csak elméleti lehetőségek és maximumok. Internet huszároknak viszont megfontolandó információ.
(forrás: businessinsider.com)