Kedves Ügyfeleink! Szervizünk 2024.12.20. és 2025.01.02. között zárva tart! Nyitás: 2025.01.03-án. (X)
- Mítosz 1: Csak azt a töltőt használd, amit a telefonhoz kaptál
- Mítosz 2: A fekete háttérkép spórol az akkumulátor élettartamán
- Mítosz 3: A jobb leírások jobb teljesítményt jelentenek
- Mítosz 4: A telefon túltöltése kárt tesz az akkumulátorban
- Mítosz 5: Egy gyári visszaállítás teljesen kitörli az adatokat
Számtalan okostelefon mítosz terjeng az Android világában, amik általában megválaszolatlanok maradnak. Működésük hasonló, valami egyszer előfordul egy bizonyos körülmények között, vagy teljesen véletlenül, és elkezdenek szabályként tekinteni rá. Az alábbiakban tiszta vizet öntünk a pohárba, és néhány híresebb okostelefon mítosz mögé tekintünk.
Mítosz 1: Csak azt a töltőt használd, amit a telefonhoz kaptál
Ha ez igaz volna, egyik céges telefonunk sem működne – ritkán használjuk a ’megfelelő’ töltőt és a készülékeink szinte mindig töltés alatt vannak. Azonban mégis van egy halvány igazság a mítosz mögött.
Mind az áramerősséget, teljesítményt, feszültséget érinti, hogy a készülék hogyan töltődik. A különböző töltőknek különböző jellemzői vannak, de igazából akármilyen USB-s készülékbe dughatsz akármilyen USB kábelt annak akármelyik USB portjába, és sehogyan sem fog felrobbanni. Sőt, ha erőteljesebb töltőt használsz, akkor az elvileg gyorsabban fogja tölteni.
Természetesen a silány minőségű, és rosszul összerakott töltők ártalmasak lehetnek, de ha egy HTC-hez való töltőt használsz a Sony készülékedhez, akkor minden oké.
Mítosz 2: A fekete háttérkép spórol az akkumulátor élettartamán
Ez igaz, de nem teljesen. A fekete háttérkép miatt lehet, hogy később merül le az akksid, néhány 10 perccel egy LED kijelzős készüléken (Super AMOLED-et és OLED-et is) beleértve. A LED kijelző nem használ fel energiát a fekete pixelekre. Az LCD kijelző azonban egyenlő fényt használ a fekete pixelekre is, ezért is van, hogy az LCD kijelzők nem mutatnak valódi fekete színt.
Mítosz 3: A jobb leírások jobb teljesítményt jelentenek
Amikor a gyártók 4 GB RAM-ról és 21 MP-es kameráról beszélnek, könnyű feltételezni, hogy jobban teljesít, mint a régebbi, kevésbé jó készülék vagy kevesebb megapixeles kamera. De nézzük meg a HTC One M9 teljesítménystatisztikáját.
Az M9-ben egy nyolcmagos Snapdragon 810 processzor fut, ami a világ egyik leggyorsabb okostelefon processzorának van kikiáltva, mégis a One M9 teljesítményét túlszárnyalja a két éves LG G2, amiben Snapdragon 800 chip van.
Kétmagos teljesítményben a Nexus 6 és a Galaxy S5 Plus a legutóbbi generációs Snapdragon 805 processzorokkal szintén felülmúlják az M9-et. Természetesen ezek kiragadott példák, a HTC One M9 ismerten kiváló CPU-val bír.
A jó hardware nem jelent semmit a megfelelő kivitelezés nélkül. Bár a teljesítményt nehéz számszerűsíteni, egy okostelefon pixeleinek száma gyakran képes eladni magát a terméket. A lenti képen látható a különbség a ’legjobb’ és a ’legrosszabb’ kamera között meghaladja a 12 millió pixelt. De szerinted melyik fotó néz ki a legjobban?
iPhone 6 (bal felső), Nexus 5 (jobb felső), OnePlus (bal alsó), és Sony Xperia Z3 Compact (jobb alsó). Szerinted jelentős a minőségbeli különbség?
A fotókat négy különböző telefonnal készítették, 4:3-ban, a kamera legmagasabb beállításával. Meg kell említeni, hogy a fenti teszt nem tudományos körülmények között készült, és a képek tömörítve lettek, hogy elférjenek a weboldalon, de ez jelen esetben nem fontos.
A 12 millió pixel különbség a 20.7 MP-es kamera (jobb alsó) és a 8 MP-es kamera (bal felső) nem igazán tükröz kiemelkedő kamerateljesítményt. Igaz, ha beleközelítünk a legmagasabb és a legalacsonyabb felbontású képbe, a különbség látványosabb, de a legtöbb ember nem ezt teszi, és a legtöbb okostelefon fotót nem olyan kijelzőn nézik, ahol minden egyes pixelre ráfókuszálnának.
A leírások megmondhatják, hogy hány pixel van a képen, de azt nem, hogy milyen jó a kép maga.
Mítosz 4: A telefon túltöltése kárt tesz az akkumulátorban
Ahogyan a legjobb mítoszoknak, ennek is van alapja. A modern okostelefonokat úgy építették, hogy megvédjék magukat a túltöltés ellen, ezért alapvetően nem jelent problémát, ha a készüléket bedugva hagyod éjszakára, és nem húzod ki egyből azután, ha elérte a 100%-ot. Természetesen ez sem fekete-fehér, ha néha eljátszod ezt, nincsen jelentősebb probléma, azonban ha ez rendszeresen történik, akkor magát a telefont ugyan nem, de az akkumulátor élettartamát képes károsítani.
Ezen felül a telefon töltése megnöveli az akksi hőmérsékletét, amitől a készülék is felmelegszik. Ha a telefon tokban van, egy párna alatt, vagy valamilyen zárt helyen, akkor könnyen felmelegedhet és megnőhet a térfogata, és károsodhat. Mindig vegyük ki a tokból a készüléket, és hagyjuk nyílt terepen, mielőtt töltőre dugnánk, hogy elkerüljük az említetteket.
Erről többet is megtudhatsz ebben a cikkünkben.
Mítosz 5: Egy gyári visszaállítás teljesen kitörli az adatokat
Mi is gyakran tanácsoljuk különböző esetekben a gyári resetet, vagy például, ha eladjuk, vagy odaadjuk valaki másnak. Ez egy jó tanács, mivel a gyári visszaállítás a legtöbb adatot valóban eltávolítja a telefonodból. De nem tüntet el mindent! Az Android hibás gyári resetéről már több helyen írtak, és megjegyezték, hogy a tisztítás során előfordulhat, hogy néhány telefonszám, email, kép, stb. megmarad. Ezért javasolt utána átfutni rajta.
Te tudsz valamilyen okostelefon mítoszról, amit megcáfoltak? Oszd meg velünk kommentben.
/Forrás: androidpit.com/