- Mítosz 1: A nem gyári adapterek tönkreteszik az akkumulátort
- Mítosz 2: Ne használd a telefonodat amíg töltőn van
- Mítosz 3: Az egész éjszaka töltőre dugott telefon kivégzi az akkumulátorodat
- Mítosz 4: Nem kell kikapcsolnod a telefonodat - SOHA
- Mítosz 5: Ne töltsd fel a telefonodat egészen addig, amíg teljesen le nem merül
- Bónusz mítosz: A meleg tönkreteszi az akkumulátort
- Végszó
"Ne használd az iPhone-t amíg töltőn van," "ne hagyd a telefonodat egész éjszakára töltőn" és "mindig merítsd le teljesen az akkumulátorodat" - csak néhány a legelterjedtebb okostelefon akkumulátorokkal kapcsolatos pletykák közül. Amikor egy iPhone akkumulátora szóba kerül egy beszélgetés során, mindenki szeret kérkedni a saját telefonja teljesítményével, pedig gyakran naponta többször is kell töltenie.
Persze praktikák százai találhatóak meg a neten, de ezeket elég kevesen alkalmazzák a gyakorlatban. Ez a cikk most nem a praktikákról fog szólni, hanem az iPhone akkumulátorokat körüllengő mítoszok leleplezéséről. De még mielőtt nekilátunk ennek, foglaljuk össze a legfontosabb tudnivalókat az iPhone akkumulátorokról:
A jelenleg használt lithium-ion technológiájú akkumulátorok 3-5 évet bírnak ki, amennyiben rendesen karban vannak tartva.
- A lithium-ion akkumulátorok többek között azért a legnépszerűbbek, mert: könnyebbek mint más újratölthető akkumulátor, megtartják a töltöttségüket (az NiMH technológiához képest 15%-al kevesebb töltöttséget veszítenek havonta), nincs memória effektusuk (nem kell teljesen lemeríteni őket újratöltés előtt - lásd lentebb), több ezer töltési ciklust kibírnak.
- Technológiára fogékonyaknak további infók a Wikipedian elérhetőek.
Az adatok után lássuk tehát a leggyakoribb 5+1 telefontöltési mítoszt:
Mítosz 1: A nem gyári adapterek tönkreteszik az akkumulátort
Az igazság: Aki biztosra akar menni, az mindenképpen válasszon gyári Apple adaptert, mert az akkumulátorra valójában az olcsó, gyenge minőségű, ismeretlen gyártótól származó adapterek veszélyesek.
Azt rögtön érdemes tisztázni, hogy kétfajta adapter létezik: gyári (Apple), és nem gyári. Aki biztosra akar menni, annak érdemes a gyári adaptert megbízható forrásból beszerezni. A nem gyári olcsó utánzat töltők az ingadozó feszültség miatt tönkretehetik az akkumulátort, ezért hiába kerülnek a töredékébe a gyárinak, sokkal több kárt okozhatunk velük. Szervizünkben hetente többször találkozunk a gyenge minőségű nem gyári adapterek áldozataival (leggyakrabban ez a felpúposodott akkumulátor formájában jelentkezik), de hallottunk már olyanról, akinek a gépjármű elektronikájában is kárt okozott egy rossz minőségű töltő.
Mítosz 2: Ne használd a telefonodat amíg töltőn van
Az igazság: Használd bármire nyugodtan, de csak akkor, ha nem egy olcsó utánzat töltőre van éppen dugva.
E mögött a mítosz mögött - annak ellenére, hogy legtöbben tudjuk, hogy mi az igazság - egészen ijesztő történetek állnak. Emberek úgy hiszik, hogy ha töltés közben használják a telefonjukat, akkor az akkumulátor felrobbanhat, vagy a telefon megrázhatja őket. Ez utóbbi mondjuk tényleg meg is történt egy iPhone 4-es használó kínai légiutas kísérővel, Ma Ailun-al 2013-ban. Habár a vizsgálat során kiderült, hogy a hölgy egy rendkívül olcsó kínai utánzatot használt töltőnek. Ha Neked egy megbízható forrásból beszerzett töltőd van, akkor nem kell aggódnod emiatt.
Mítosz 3: Az egész éjszaka töltőre dugott telefon kivégzi az akkumulátorodat
Az igazság: ha egész éjszaka töltőn hagyod az iPhone-odat, amíg alszol, akkor elviekben nem kell számolnod semmilyen káros hatással azon kívül, hogy elveszik néhány töltési ciklusod.
Az Apple szerint, minden töltési ciklus során veszít az akkumulátor az erejéből, de nem kell aggódnod, mert az akkumulátorod több ezer ciklus után jut el odáig, hogy csak 80%-os töltöttséget vegyen fel. (Forrás: lockergnome.com)
Mítosz 4: Nem kell kikapcsolnod a telefonodat - SOHA
Az igazság: Az iPhone-od ugyan tényleg csak egy gép, ennek ellenére szüksége van néha egy kis pihenésre. Az Apple javaslata szerint, annak érdekében, hogy a leghosszabb életű akkumulátor életciklussal tudj számolni, időről-időre ki kell kapcsolnod az iPhone-t, különösen, amikor alszol.
Bár rövid közvélemény kutatásom után - megkérdeztem a kollégákat, hogy mikor kapcsolták ki utoljára a telefonjukat - és saját magamból kiindulva a legtöbb felhasználó soha az életben nem kapcsolja ki a telefonját, annak ellenére, hogy ez bizonyítottan nem a legjobb módszer az akkumulátorunk életciklusának megóvására.
Mítosz 5: Ne töltsd fel a telefonodat egészen addig, amíg teljesen le nem merül
Az igazság: Jobb, ha minden nap töltöd a telefonodat, mintha teljesen lemerítenéd néha.
Isidor Buchmann, a Cadex akkumulátor gyártó cég ügyvezetője szerint, az akkumulátornak jobbat tesz, ha minden nap töltjük anélkül, hogy teljesen lemerülni hagynánk. A prémium gyártók termékeiben használt akkumulátoroknak sokkal jobbat tesz, ha fel vannak töltve, mert ha folyamatosan hagyjuk 0%-ra merülni, akkor instabillá válhatnak. A lithium-ion-os akkumulátoroknak van egy bizonyos töltési ciklusa, így ha folyamatosan teljesen lemerül az akkumulátor, akkor minden egyes kiürülésnél csökken a meglévő ciklusok száma. Tehát nem kell addig várni a töltéssel, amíg kikapcsol az iPhone, töltsétek inkább naponta, ahogy szoktátok.
Bónusz mítosz: A meleg tönkreteszi az akkumulátort
Az igazság: Ez a mítosz teljes mértékben igaz. A forróság és az elektronika sosem jártak kéz a kézben, és nincs ez másképp az iPhone akkumulátorok tekintetében sem.
A lithium-ion akkumulátorok felmelegítik magukat, és még melegebbek lesznek, ha éppen töltöd a telefonodat. A nagyon hideg idő ugyancsak hatással lehet az életciklusra, és a hideg akkumulátor általában ugyanúgy hamarabb adja fel a szolgálatot, mint a túlhevült.
Az iPhone-od biztonságban lesz, ha megpróbálod a telefonod az Apple által javasolt hőmérsékleti korlátokon belül tartani: az iPhone ideális működési kondíciója 16 ° -22 ° között van, a működési hőmérséklet optimális marad 0 ° és +35 °.
Forrás: https://www.apple.com/batteries/maximizing-performance/
Végszó
Az iPhone akkumulátorokkal kapcsolatban mindenkinek van saját kézből szerzett tapasztalata, és mindenki tudja, hogy a saját telefonját mikor és meddig kell tölteni. Ha van olyan mítosz, amire még nem találtatok megfelelő választ, vagy tudtok olyan praktikákat, amivel ismerőseiteket szoktátok elkápráztatni akkumulátoraitokkal kapcsolatban, akkor alább kommentben osszátok meg velünk.