Lassan olyan sok bakival találkozunk az iOS 11-ben, hogy már számon sem tudjuk tartani. Igaz, hogy egyre több frissítés érkezik rá, amikkel az Apple betömi a hiányzó lyukakat, de még mindig akadnak bőven problémák a rendszerrel. Megkísérlem összegyűjteni a legtöbbjét és megoldást kínálok rájuk.
Szervizünkbe gyakran érkeznek olyan Apple készülékeket (iPhone, iPad), amiket – szoftveres hibákból eredően -, akár otthon is meg lehetne javítani. Természetesen ha nem szeretnél bajlódni az olykor órákig tartó javításokkal, örömmel elvégezzük őket helyetted.
Azonban szeretnénk tájékoztatni, hogy egy-egy hibával kapcsolatban nem szükséges szervizünkbe fáradnod, ha értesz az iOS rendszeréhez, saját magad is kiküszöbölheted azokat.
Különböző fórumokról és a techradar.com-ról gyűjtöttem össze a leggyakoribb problémákat, ami jó kiindulópont lehet számodra az otthoni szoftveres barkácsoláshoz. Lássuk a listát.
A rendszer feltelepítése óta belassult a készülék
Messze ezt a a panaszt hallom a legtöbbször. Általánosan elfogadott tény, hogy egy-egy iOS frissítés esetén lassulnak a régebbi készülékek. A legújabb iOS-t mindig az aktuálisan elérhető legújabb iPhone-hoz, iPad-hez igazítják. Ennek ellenére megjelentetik szinte minden készülékre, amiért respekt az Apple-nek, így elnézhető nekik a minimális sebesség-csökkenés. Azonban hasonló teljesítmény-veszteséggel eddig még nem nagyon találkoztunk.
Az iPhone 6 és iPhone 6s tulajokat érintette különösen ez a probléma.
Ezeknél a telefonoknál egyértelműen a rendszer hibája mellett, az akkumulátor elévülése is szerepet játszott. Mindenkinek emlékeznie kell a pár hónapja elindult Apple akkumulátor botrányra, ami abból fakadt, hogy a stabil rendszer megtartása érdekében az Apple automatikusan korlátozta azoknak a telefonoknak a teljesítményét, amiknek az akkumulátora már elhasználódott.
A felháborodást erősítette a tény, hogy a gyártó „elfelejtett” szólni a sebesség-csökkentéséről. Ergo, hitelt kaptak azok, akik szerint az Apple direkt lassítja a készülékeit, hogy vásárlásra ösztönözze a tulajokat.
A gyártó reakciója gyors volt, elnézést kértek, és elindítottak a telefonok esetében egy erősen csökkentett árú akkumulátor csere programot. Amivel a probléma csak annyi, hogy nagyon lassan halad.
Elméletileg felgyorsul a készülék, ha telepíted a legújabb iOS frissítést, mivel már nem korlátozza a rendszer az iPhone teljesítményét. – Ebben az esetben gyorsabb lesz a telefon, de akár véletlenszerűen újra is indulhat.
Üzenetküldő alkalmazások összeomlása egyetlen karakter miatt (macOS esetében is!)
Ha beérkezett egy üzenet, amiben egy indiai karakter is szerepelt, a készülék rendszere összeomlott. - Legyen az iPhone, iPad, vagy éppen valamilyen Mac. – Ismerős lehet egy tavalyi problémáról, ami az iOS 10 rendszerét fúrta meg. Akkor egy videó volt a ludas, ami elindított egy bénító algoritmust.
Az Apple erre is azonnali megoldást kínált, az iOS 11.3 frissítéssel megoldódott a probléma. Ha még nem tetted, töltsd le. Előtte mindenképpen készíts biztonsági mentést.
Az iOS 11 kamera beállításait folyamatosan elfelejti a rendszer
Sok panasz érkezik különböző fórumokra, a kamera alkalmazásról is. Felettébb bosszantó, hogy a rendszer nem menti el a beállításainkat, így mindig alaphelyzetbe állítja azokat. Fényképezésnél pedig minden be kell állítani újra. (Live fotók esetében, amit én egyáltalán nem használok, ez tényleg rendkívül frusztráló.)
Jó hír, hogy van rá megoldás. Ehhez mindössze be kell menned a Beállításokba, ott a Kamerát választani. – Ne lepődj meg, sokat kell legörgetned majd. Ha rápöccintettél, a következő ablakban lehetőségedben áll megjegyeztetni a kívánt beállításokat.
Felforr a készülék
Számos oka lehet egy telefon túlmelegedésének, többek között egy szoftveres hiba is. Az iOS 11 használata közben néha rémisztően felmelegednek a készülékek, ebben az esetben kapcsold ki minél hamarabb, és várj addig, ameddig le nem hűlnek. Mondanunk sem kell, ilyenkor töltőre se csatlakoztasd a készüléked.
Ha gyakran felmelegszik a készüléked, valószínűleg egy alkalmazás akadt be a háttérben, ami folyamatosan fut, és kikészíti a telefont, tabletet. Ilyenkor az akkumulátor sokkal gyorsabban merül. Ebben az esetben meg kell nézni, hogy melyik alkalmazás okozza a problémát, de ha nem szeretnél vele bajlódni, esetleg nem találtad meg, egy gyári visszaállítás után egészen biztosan nem melegszik majd fel a készülék.
Nem csatlakozik a Wi-Fi hálózathoz
Itt nem szabad elfelejteni, hogyha egyik hálózatot sem ismeri fel, valószínűleg hardveres eredetű lehet a probléma. Ebben az esetben alaplapi hibáról beszélünk, amit szervizünkben lehetőségedben áll javíttatni.
Ha csak egy adott Wi-Fi hálózatot nem ismer fel, akkor megnyugodhatsz, nem hardveres a probléma. Sokan azt javasolják, hogy egy gyári visszaállítást kell végezni a készüléken, de ilyenkor minden adatot töröl, ez elég hosszadalmas és fárasztó feladat.
Azt javasoljuk először a Beállítások – Általános – Alaphelyzetbe állítás – Hálózati beállítások alaphelyzetbe állítása vonalon mozogj. Ha ezt elvégzed és továbbra sem jó, lehet, hogy csak a gyári visszaállítás után oldódik meg. (Ilyenkor szintén készíts biztonságos mentést, csatlakoztasd a készüléked a számítógépre, és iTunes-on keresztül frissíts, úgy a legbiztonságosabb.) – Szervizünkben szintén kérheted ebben szerviztechnikus kollégáink segítségét.
Zenei vezérlőkontroll nem viselkedik megfelelően
Ezzel a mai napig küzdök és nem találtam rá megoldást. Kérlek, ha neked sikerült megoldani, akkor írd le kommentben, nagyon hálás lennék érte. :)
Idegesítő probléma, ami a használatot annyira nem befolyásolja. A zárolási képernyőn megjeleníti a készülék a zenei alkalmazás widget-ét (iTunes, Spotify, hangrögzítő, stb), de nem mutatja azt, hol jár éppen a szám, és irányítani sem lehet vele a lejátszót. Több fórumon azt írták, hogy az iOS 11.2 frissítése után ez eltűnik, de nekem nem tűnt el. Remélem a közeljövőben erre is sor kerül majd.
Egyéb hibákkal küzdesz?
Én ezzel a 6 problémával találkoztam a legtöbbször. Ha van valami, amit szerinted kihagytam és legalább ennyire idegesítő, mint a felsoroltak, ne maradj csendben, írd meg kommentben.