Kedves Ügyfeleink! Szervizünk 2024.12.20. és 2025.01.02. között zárva tart! Nyitás: 2025.01.03-án. (X)
- Oldali, kávák – Egész előlapot betöltő iPhone X kijelző
- Home gomb és az ikonikus Apple design
- Megfizethető okostelefonok
- Kiterjesztett valóság – Az okostelefonok mindennapi életben való használata
- Touch ID helyett Face ID
- LCD kijelző helyett OLED kijelző
- Vezeték nélküli töltés, egy kábel nélküli világért
Az Apple az X megjelenésekor is ellőtte a szokásos sablonokat: "Most minden meg fog változni, ez a készülék jelenti a jövőt, ebben összpontosulnak a technológia újdonságai." Hogy igazat mondtak-e? Kételkedtünk benne. Azonban szemmel látható, hogy az X megjelenése óta egészen más trendet követ a cégóriás.
A helyzet azonban az, hogy a legtöbb technológia nem teljesen új, sőt már megjelent más készülékekben is. Az Apple viszont tökéletességre fejleszti őket és megszerethetően adja át a vásárlóknak, kompromisszumos megoldások és kényszerek nélkül. Talán ezért vagyunk képesek lenyelni a gyakran nem kevés felárat érte.
Az iPhone X megjelenésével az Apple „kimaxolt” jó pár olyan dolgot, amelyek más gyártók termékeiben már régen benne voltak. Ez nem azt jelenti, hogy innentől ezek megszűnnek, hanem azt, hogy ezek jelentik a normát. Aki ennél rosszabbat, régebbit tervez, azt nem fogják szívesen választani a vásárlók. Az Apple ezzel a készülékkel is meglépte a szokásosat, és a kesze-kusza mobilpiacon húzott egy magabiztos egyenes vonalat, amihez alkalmazkodnia kell a többi gyártónak és alá látszólagosan sem szabad menniük. Lássuk, mik ezek:
Oldali, kávák – Egész előlapot betöltő iPhone X kijelző
A következő 2-3 éven belül lecserélődnek a régi típusú telefonok, amelyek még viszonylag nagy kávával rendelkeztek. Természetesen ennek az előszele már megjelent – a teljesség igénye nélkül - Galaxy S8 és LG V30 személyében. Az egész előlapot lefedő kijelzők pedig megjelennek majd a középkategóriás készülékekben is, és idővel általánossá válnak. A kijelző növekedése azonban eltemet egy másik fontos alkatrészt.
Home gomb és az ikonikus Apple design
Több mint 10 éve jelent meg a legelső iPhone, egyetlen egy gombbal az előlapján, ami a készülék origójának számított. Így vagy úgy, de ez az alkatrész minden további Apple és nem Apple telefonnál visszaköszönt. A megnőtt kijelző végérvényesen kiszorítja ezt a gombot. Ez az ikonikus Apple design leváltásával is jár, ami idővel majd nehézkessé teszi a telefonok megkülönböztetését.
Megfizethető okostelefonok
A készülékek ára 10. éve konstans nő. Minden évben kis mértékben, de emelkedett. Az iPhone X esetében az Apple nem finomkodott, és olyan árat számolt fel a készüléknek, ami már egy MacBook árával is vetekszik.
Természetesen a beépített csúcstechnológiát, a fejlesztést és a kivételes minőségű anyagokat meg kell fizetni, ennek ellenére is nehéz volt elsőre lenyelni ezt az árat. (Az iPhone X 64 GB-os verziója 379.990 forinttól indult!) Ez volt a legdrágább készülék a piacon, és van egy rossz hírünk a hőbörgő tömegnek: rengetegen megvették, és még a mai napig veszik! A többi gyártó pedig majd levonja a tanulságot és alkalmazkodik az új árazáshoz. Hogy miért? Mert prémium telefonokat nem lehet 50.000 – 100.000 forintos árkülönbséggel eladni.
Kiterjesztett valóság – Az okostelefonok mindennapi életben való használata
Talán az egyetlen egy dolog, ami indokolhatja a hatalmas árkülönbséget. A kiterjesztett valóság új alapokra helyezheti az okostelefonok világát, és számtalan lehetőséget tartogat. Ebben a cikkünkben mindent megtalálsz, amit a kibővített valóságról tudnod kell.
Természetesen ebből a buliból a többi gyártó sem maradhat majd ki. Amint megjelennek a legelső alkalmazások, és az élet különböző területeire elengedhetetlenül beférkőznek (munka, tanulmányok, zene, játékok), a többi telefongyártó is alkalmazkodni fog az új trendhez. Egyre kevesebb egyszerű alkalmazás lesz és egyre több olyan, ami kihasználja a kiterjesztett valóságot, lásd: IKEA alkalmazás, vagy éppen a nagy sikerű Pokémon Go.
Természetesen mindannyian tudjuk, hogy ezeket az irányokat a méregdrága telefonok adják, de a megvalósításban a közép és alsó kategória fog majd igazán teljesíteni. Hisz ha 10-ből 2 embernek van igénye és pénze csúcs készüléket venni, arra a kutya sem fejleszt. Majd amikor 10 készülékből 8 képes lesz kiszolgálni a kiterjesztett valóság igényeit, akkor fog igazán beindulni a dömping.
Touch ID helyett Face ID
A Home gomb eltűnésével az Apple-nek választania kellett. Vagy az oldali gombba helyezi az ujjlenyomat olvasót, vagy a hátlapba, vagy egyszerűen kihagyja. A gyártó az utóbbi mellett döntött, egyelőre azt nem tudjuk, hogy helyes volt-e a döntés. A Samsung stratégiája, azaz a hátlapba épített ujjlenyomat olvasó sokak számára rossz megoldásnak tűnt, esztétikailag és kezelhetőség szempontjából is. De idővel ez az elmélet megfordult, ugyanis inkább ott, mint sehol.
Most minden a Face ID-n múlik. Ha az tökéletesen fog működni minden körülmény között, elfeledteti a Touch ID hiányát. Ha nem, akkor rengetegen fognak háborogni, ezért izgatottan várjuk. Egy biztos, ha most nem is, idővel tökéletesedni fog a rendszer és a Touch ID elavult technológiának fog számítani.
LCD kijelző helyett OLED kijelző
Az Apple szerint az OLED most érett meg arra, hogy a telefonba kerüljön. Mindannyian tudjuk, hogy ez nem igaz, az OLED technológia 1-2 éve már bőven lekörözte az LCD alapú kijelzők minőségét.
Az Apple a tökéletes beállításokkal és optimalizációval a lehetetlent is elérte az LCD kijelzőkkel, innentől azonban új technológiára volt szüksége.
Egy, az iPhone X megjelenésekor íródott cikkben találtam ezt a mondatot: "Nagy eséllyel az Apple már jövőre elfelejti az LCD kijelzőket, az OLED-et tovább fejleszti, így azok a gyártók, akik az utóbbival fogják felszerelni a készüléküket, nem lesznek versenyképesek."
Nos, idén mégis jött ki LCD kijelzős iPhone. :) Hát ez nem jött be.
Vezeték nélküli töltés, egy kábel nélküli világért
Több éves tendencia a különböző hálózati és töltőkábelek megszüntetése magunk körül. Minden gyártó arra hajt, hogy a lehető legkényelmesebben használjuk a készülékeket, a töltő- és adatkábelek azonban nagyban befolyásolják az élvezeti faktort. Az Apple döntése és lépése ésszerű, habár semmi újat nem tartogat. 2017-től már nem lehet úgy kiadni okostelefont, hogy ne lehessen vezeték nélkül tölteni.
Arról sem szabad elfelejtkeznünk, hogy az iPhone X megjelenése legalább annyi új funkciót és lehetőséget vet fel, mint amennyit kitolt a piacról. A következő években valószínűleg nem lesz nagyobb változás, a meglévő funkciók kibővülnek és kiforrnak. Az Apple a jövő telefonjának ígéri a készüléket, így érdemes megfigyelni majd, valójában merre indul el a készülék, milyen funkciókhoz fognak a felhasználók igazodni, és mennyiben változtatja meg a mindennapjainkat.
Ha kihagytunk olyan funkciókat, amelyek hiányoznak, ne habozz megírni nekünk kommentben! Ha tetszett a cikk, nyomj a megosztás gombra!