Kedves Ügyfeleink! Szervizünk 2024.12.20. és 2025.01.02. között zárva tart! Nyitás: 2025.01.03-án. (X)
Az okostelefonok többé nem zárhatóak ki mindennapjainkból, az autókba integrált multimédiás rendszerek pedig manapság aktívan kommunikálnak a külvilággal. Biztonságosabb lett a vezetés? Segítenek az okosrendszerek vagy csak elvonják a figyelmünket? Az alábbi cikkünkből megtudhatod.
A mai rohanó világban folyamatosan online vagyunk, akár otthon, akár az irodában, akár az autóban. Az okostelefonok a mindennapjaink szerves részévé váltak. A folyamatos online lét rengeteg lehetőséget hoz, de ezáltal új problémákat is.
A legújabb autómodellek szórakoztató rendszerei olyan intelligens jármű technológiákkal vannak felszerelve, mint a vezetéstámogató rendszerek (ADAS), a számítógép vezérlésű irányítástechnika és különböző érzékelők.
Ezeknek a technológiának köszönhetően még biztonságosabb lett a vezetés. A probléma egyrészt az, hogy a legtöbb autógyártó még mindig nem olyan felszereltséggel gyártja az autókat, hogy ezekhez könnyen kapcsolódni is tudjunk. Másrészt nagyon drága ilyen felszereltségekkel autót vásárolni.
Több okostelefon még nem alkalmas az autókkal kommunikálni, pontosabban az online szolgáltatások nem érhetők el az autók panelein. Természetesen ez évről évre javuló tendencia.
Okostelefon integráció az autóban
Kézenfekvő megoldás a telefonod képernyőjének megosztása az autó panelén. Ezáltal nem kell tartanod a telefont, nagyobbak a kijelzőn az ikonok, és a kényelmesebb érintőképernyő használat mellett, akár hangvezérléssel is könnyen kezelheted az appokat.
A kezdetekben és még manapság is előfordul, hogy az okostelefonokat USB-n keresztül csatlakoztatjuk az autóban. De már van lehetőség a telefonokat vezeték nélkül is csatlakoztatni a CarPlay és az Android Auto által működtetett rendszereihez.
Okosautó megoldások
- MirrorLink: natív módon támogatják az Android okostelefonok. A szoftver a Car Connectivity Consortium (CCC) szabványa. Az autómodellek széles választéka támogatja ezt a platformot, csakúgy, mint sok okostelefon és autó audio rendszer. De a probléma az, hogy minden új MirrorLink alkalmazásnak és frissítésnek át kell esnie a CCC jóváhagyásán, ezért sok szoftverszolgáltató nem szívesen dolgozik ezzel a standarddal.
- CarPlay: az Apple megoldása az autóipar számára, és általában öt évnél fiatalabb autókban érhető el. Ez a gyártó információs és szórakoztató rendszerének tetején helyezkedik el, és lehetővé teszi az illesztőprogramok számára, hogy iOS-eszközöket csatlakoztass híváshoz, üzenetek küldéséhez, zenehallgatáshoz és podcastokhoz, valamint harmadik féltől származó navigációs szoftverek használatához. A CarPlay lehetővé teszi, hogy kommunikálj Sirivel, ha az autód rendelkezik hangfelismerési funkcióval. Ráadásul, még olyan külső alkalmazásokkal is kompatibilis, mint az Amazon, a WhatsApp és a Spotify.
- Android Auto: a Google saját szabványa, amely a CarPlay-hez hasonló funkciókat kínál, a hívásoktól, az üzeneteken át a navigációig és a zenéig. A Google Assistant integrációja szintén elérhető, és az Android Auto együttműködik harmadik féltől származó alkalmazásokkal. A Google I/O 2019-es konferenciáján a Google az Android Auto jelentős újratervezését jelentette be néhány új funkcióval, mint például, ha beindítod az autót, ugyanonnan folytatja a szám lejátszását, ahol abbahagytad, továbbá futtatja a legtöbb navigációs appot, és több lehetőséget biztosít az adatok átvitelére az autó és az okostelefon között.
A CarPlay egyetlen hátránya, hogy nem lehet irányítani vele az autó beállításait. Az okostelefon nem integrálódik a járműbe, és kvázi semmit sem tud az autóról, ahogy az autó sem tud semmit a telefonról. Az Android Auto legújabb fejlesztése magában foglalja a jármű távvezérlését, amely a Hyundai Blue Link technológiájával és a Mercedes-Benz Mercedes me connect készülékével működik.
(a kép forrása: totalcar.hu)
A kétirányú integráció
Jelenleg eléggé korlátozott az okostelefonról való egyirányú adatátvitel az autóra. Pedig mennyire jó lenne, ha az autód felismerne téged, vagy ha valaki más ül be a volán mögé. Sajnos, ez egyelőre még nem fog megvalósulni, azonban hasonló funkciók már léteznek, amiről az alábbi sorokban részletesen írunk.
1. modell: Telefon alapú autófelismerés
A telefonod az autód kulcsa, azaz a telefonod jogosít fel téged arra, hogy kinyisd az autódat, végrehajts olyan módosításokat, mint az ülések és a kerekek konfigurációja vagy a motor és a sebességváltó beállításai. Ez akkor a leghasznosabb, ha ketten használjátok az autót a pároddal, gyermekeddel.
Sok olyan hasznos funkciókkal találkozhatunk az autókban, amelyek megkönnyíthetik a mindennapjainkat. Ilyen például a fűtés/hűtés beállítása, amit előre be tudsz állítani a lakásodból. Vagy, ha késel egy értekezletről, akkor az autó értesítést küld a kollégáidnak a pontos helyzeteddel és várható érkezési időddel.
De olyan autótechnológia is létezik, amely javasolja a teendőid módosítását, ha úgy látja, hogy időt spórolhatsz meg. Ajánlhat éttermeket, ha tudja, hogy sokáig voltál a munkában.
Értesítést kérhetsz arról, ha az autópályán bekövetkezett baleset miatt azonnal el kell indulnod a kívánt helyre, hogy időben odaérj. Ezek mind mind már létező és nagyon hasznos funkciók.
(a kép forrása: autoszektor.hu)
2. modell: A telefon és az autó kapcsolódása
Ha hosszú útra utazol az autóval, akkor a Google Térkép a segítségedre lehet abból a szempontból, hogy ajánlhat helyeket a tankolásra, ugyanis az applikáció az autóval összekapcsolódva, előre ki tudja számolni az elegendő benzin mennyiségét.
A városban is nagy segítségedre lehet a telefonod, ingyenes parkolóhelyet is kereshetsz autódnak, majd emlékeztetőt kérhetsz a parkolásod helyzetéről.
Telefonod emlékeztethet az olajcserére, a téli gumiabroncsok és kopott fékbetétek cseréjére is. Ezzel is biztonságosabbá téve a vezetést, és nem utolsó sorban kevesebbet fogsz költeni a javításokra is, ha időben megcsináltatod a szükséges karbantartásokat.
Ha elfelejtetted bezárni az autó ajtaját, vagy felhúzni az ablakokat, akkor sincs gond. A telefonod egyből emlékeztetni fog rá.
A legtöbb említett funkció már elérhető az új autókban, és évről évre fejlődik a technológia. A mai autó és okostelefon integrációs megoldások még nagyobb biztonságot adnak az utakon, nem utolsó sorban jobb felhasználói élményt a volán mögött. Sajnos ezek nem a legolcsóbb funkciók, de nagyon hasznosak tudnak lenni, főleg, ha a fél napodat az autóban töltöd.
Neked van tapasztalatod okostelefon-integrációval? Oszd meg velünk!