A gyorstöltőket mindenki nagyon szereti, hiszen szorult helyzetben roppant hasznosak tudnak lenni. Ha például csak 30 perced van indulás előtt, akkor egy gyorstöltővel majdnem teljesen fel tudod tölteni a telefonod. De mi számít gyorstöltésnek? És mekkora a napjainkban elérhető legnagyobb teljesítményű telefontöltő?
Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ, illetve megnézzük, milyen gyorstöltők várhatóak a jövőben, amik alapjaiban megváltoztathatják az okostelefonok töltéséről alkotott képünket.
Mi számít gyorstöltőnek?
A telefon töltésének gyorsaságát az határozza meg, hogy mekkora teljesítménnyel képes a töltést felvenni. Ezt a számot Wattban szokás jelezni.
A telefontöltők az USB-szabványokkal párhuzamosan indultak fejlődésnek. Az egyre újabb és újabb USB-csatlakozókkal egyre magasabb lett a töltési sebesség.
Az első USB töltők még maximum 4,5W-os teljesítményre voltak képesek.
(kép forrása: unsplash.com)
Később aztán, a 2010-es évek elején megjelent a Quick Charge nevű protokoll, amit a Qualcomm hozott létre. Az első verzió, a Quick Charge 1.0 10W-os töltést tett lehetővé.
A Quick Charge 2.0 már 18W-ot biztosított, míg a 3.0 már ennek is a dupláját, azaz 36W-ot. Ez a protokoll 2016-ban jelent meg.
És mi a jelenleg kapható legjobb gyorstöltő?
Több gyártó, mint például a Xiaomi és a Samsung, a Qualcomm technológiája alapján saját töltési rendszereket is kialakítottak.
Nem mindenki használja a Qualcomm rendszerét
Egyes kínai telefongyártók saját protokollokat is kialakítottak.
Ilyen például a Realme, akik teljesen önálló protokoll kialakításába vágtak, és a cikkből ki is fog derülni, hogy nem hoztak rossz döntést, amikor ebbe a fába vágták a fejszéjüket.
(kép forrása: unsplash.com)
Ha a telefonod töltésével bármilyen problémád akad, olvasd el ezt a cikket. Nagy valószínűséggel megoldást találsz majd a problémádra, és még egy podcastünket is meghallgathatod ebben a témában.
Térjünk vissza a leggyorsabban tölthető telefonokra.
Melyik telefonok képesek a leggyorsabb töltésre?
Az okostelefonok esetében a gyors töltés rendkívül fontos, hiszen ezek a készülékek egyre nagyobb szerepet játszanak a mindennapjainkban.
A legnagyobb töltési sebességgel jelenleg a IQOO 9 és IQOO 9 Pro rendelkezik. A pár éve alapított kínai gyártó termékei 120W-os gyorstöltésre képesek, ami egészen elképesztő. Ezek a készülékek azonban roppant kis piaccal rendelkeznek, így nem tekinthetőek annyira relevánsnak.
(kép forrása: phonesdata.com)
De melyek az ismert leggyorsabban tölthető telefonok?
A Realme GT2, a Honor 50-es széria modelljei, a OnePlus Nord 2, illetve a Huawei számos modellje (Mate 40, Nova 8, P50) is képes a 65W-os gyorstöltésre. Ezek mind kínai vállalatok által gyártott telefonok. Jól látszik, hogy Kínában óriási energiát fektetnek az akkumulátorok és a töltési technológiák fejlesztésére.
Ezekkel a töltőkkel akár fél óra alatt is 100%-ra lehet tölteni egy telefon akkumulátorát. Ez persze függ az akku méretétől is. A honor 50 például – amelyben egy 4300 mAh akkumulátor van – 100%-ra tölthető 45 perc alatt.
És mi a helyzet a Samsunggal és az iPhone-okkal?
A leggyorsabban tölthető Samsung telefon a nemrég megjelent Galaxy S22 Ultra, amit maximum 45W-os teljesítménnyel lehet tölteni.
Az Apple leggyorsabban tölthető telefonja pedig az iPhone 13, ami esetében 27W a maximális töltési teljesítmény. Ez fél óra alatt 50%-os töltöttséget jelent.
A 65W-os gyostöltő tehát már kifejezetten erősnek mondható, hiszen mondjuk negyed óra alatt is félig tudjuk tölteni vele a készülékeinket.
A 100W fölötti teljesítmények pedig egyre nagyobb teret fognak nyerni, de 2022-ben – amikor még a 100W is igen ritka – már az ennél is nagyobb teljesítményekről kell beszélnünk.
200W-os gyorstöltés? Miért ne?
A korábban említett kínai Realme is rendelkezik egy saját töltési technológiával, melynek neve Dart.
Ennek jelentette be nemrég az újabb verzióját a Realme, ami az UltraDart elnevezést kapta.
És hogy mitől lesz ultra ez a rendszer?
Azt tűzte ki célul a Realme, hogy mindössze 5 perc alatt lehessen 50%-ra feltölteni a teljesen lemerült akkumulátort.
Az első készüléket is megnevezték, ami használni fogja majd ezt a rendszert. Ez a Realme GT Neo3 lesz, amit 150W-os teljesítménnyel lehet majd tölteni. Ezzel természetesen ez lesz a leggyorsabban tölthető telefon a piacon.
De nem fog ez a telefon elolvadni az ilyen gyors töltéstől?
Az UltraDart Charging System létrehozása során a Realme arra is figyelt, hogy az akkumulátor a töltés során ne melegedjen 43 °C fölé. Így arra is lehetőség lesz, hogy töltés közben akár videót nézzen vagy játsszon a készülék használója.
(kép forrása: notebookcheck.net)
Látszik tehát, hogy a jövőben egyre nagyobb figyelem fordul majd a gyorstöltés fejlesztésére, hiszen a pár perc alatt feltölthető akkumulátorok óriási hatást gyakorolhatnak a technológia világára.
Ha érdekel, hogy milyenek lesznek a jövő akkumulátorai, akkor olvasd el ebben a témában írt cikkünket is. Ha pedig a telefonodra ráfér egy akkumulátor csere, akkor látogass el hozzánk, szervizes kollégáink mindenben a segítségedre lesznek.
Tervezd meg az idődet, ne állj sorba!
VIP szolgáltatás. VIP ügyfeleknek.
Válassz egy szabad időpontot, és soron kívül intézzük a hibás készüléked javítását
Válaszd a kényelmet, intézd a szervizt otthonról!
Ki sem kell mozdulnod otthonról ahhoz, hogy hibás készüléked megjavítsuk. Jelezd felénk igényed, és hozzuk-visszük megjavítva.
Többet a szervizfutárról »