Kedves Ügyfeleink! Szervizünk 2024.12.20. és 2025.01.02. között zárva tart! Nyitás: 2025.01.03-án. (X)
Az Apple csütörtöki szabadalmi bejelentése egy olyan jól működő és költséghatékony színes 3D nyomtatóval kapcsolatos kutatásokról számol be, mely a cég forgalmazásában kerülhet piacra az elkövetkezendő években. Könnyen lehet, hogy történelmi pillanatnak leszünk szemtanúi, többen ugyanis már a 3D nyomtatott iPhone-ok eljövetelét jósolják.
A 3D nyomtatók jelenlegi helyzete
A U.S. Patent and Trademark Office legutóbb közzétett információi szerint az Apple egy színes, háromdimenziós nyomtatóeszköz kifejlesztésén dolgozik. Bár ilyen nyomtató eszközök már léteznek és akadnak köztük olyanok is, melyeket egészen valószínű, hogy a Terminátor film ihletett, ezek a berendezések általában különféle specifikus szerszámok, illetve prototípus modellek gyártásához használják. A még "megfizethető" 3D nyomtatók ráadásul körülbelül egy jól felszerelt gépjármű árával azonosak.
Az Apple által javasolt rendszer a modern 3D nyomtató technológián alapszik, mely egy előzetesen megalkotott digitális képfájlt térbeli formákká képes alkotni az adott anyagrétegek (általában műanyag) egymásra helyezésével. Az általános 3D nyomtatók működési elve az ABS polimer szálak és a PLA (polylactic sav) motoros nyomtatófejek segítségével történő hevítésén és préselésén alapszik.
Általában véve a 3D nyomtatók jelenlegi fogyasztóbázisának igényei megállnak az egyszerű színes tárgyak megalkotásánál. Ez leginkább az eszköz műanyag felhasználásának köszönhető. Abban az esetben azonban, ha kicserélnénk a nyomtatás során használt szálakat, - mely alapvetően nehéz, de nem lehetetlen feladat - esetleg egyéb felhasználási módok népszerűsítése is aktuálissá válhatna.
Amellett sem szabad szó nélkül elmennünk, hogy az említett változások során esetleg olyan költségbeli növekedések és minőségbeli csökkenések mennének végbe, mely a 3D nyomtatók költséghatékonyságát kifejezetten negatívan befolyásolná.
Az Apple 3D nyomtatói
A cupertinói cég által megálmodott eszközök két nyomtató fejet használnának. Az egyik az anyag megformálásáért, a másik annak színéért lenne felelős. Egyes elképzelések szerint az első nyomtatófej egymásra helyezné a rétegeket, s mindeközben olyan ütemű fel-le mozgást végezne, hogy a színező fej folyamatosan munkálkodni tudna a készülő anyagon. Egy másik ötlet alapján pedig az anyagrétegeket kezelő nyomtatófej először teljesen megmunkálná a rétegeket, majd utat engedne a színekért felelős nyomtatófejnek.
Ez azonban csak két lehetséges opció és egészen biztosak vagyunk abban, hogy az Apple-nél komolyabban veszik a kérdést annál, minthogy két variánsra egyszerűsítsék a lehetséges megoldások tárházát. Ha csak az iPhone 6s szerviz tulajdonságaira gondolunk is, mellyel kapcsolatban már fél évvel a megjelenés előtt vitatkozni kezdtek a szakértők, biztosra vehetjük, hogy a csúcskategóriás okoskészülék gyártó nem állapodik meg egy konvencionális megoldás mellett. Ahogyan arra is nagy összegben mernénk fogadni, hogy az Apple 3D nyomtató bemutatásáig apró, kiszivárogtatott információ morzsákkal növelik majd érdeklődésünket.
Azt így látatlanban nem merjük megígérni, hogy a legújabb modellek esetében vállalt azonnali iPhone javítási folyamatokhoz hasonlóan az esetlegesen piacra dobott Apple 3D nyomtatók javítását is rögtön a termék megjelenését követően vállaljuk, de igyekszünk felnőni a feladathoz!
De mire is használhatnánk a 3D nyomtatást?
Az már most bizonyosságot nyert, hogy a kreatív formák kedvelői hatalmas örömüket lelik az olyan tárgyak 3D printelésében, melyekről igazából senki sem tudja, mi célt szolgálnak valójában, de vagy jól néznek ki vagy csak alapjaiban divatos témát lovagolnak meg. Például egy 3D nyomtatott Yoda:
Műszaki ipar
A fent leírtaknál persze jóval árnyaltabb választ rejt, a "Mire jó a 3D nyomtató kérdés?" . Számos próbálkozásról tudunk, mely során különféle vésőket, eszterga gépeket, számítógép vezérelte marókat és ehhez hasonló ipari gépeket gyártottak - sikerrel - háromdimenziós nyomtatási eljárással. Az alapvető különbség a 3D nyomtató és a fent említett ipari gépek között az, hogy míg a 3D nyomtató az elkészítendő objektum azon részeibe, ahol alapvetően nincs anyag, nem is nyomtat, a véséssel, fúrással, marással elkészített tárgyak azonban egy "teli" anyagból távolítják el a felesleges anyagot.
Orvostudomány
Vannak továbbá olyan 3D printerek is, melyek emberi szövetet képesek nyomtatni és bár ezen szövetekből teljes szerveket egyelőre még nem tudunk előállítani, a gyógyszeripar már így is jelentős előnyét élvezi a 3D nyomtatott szöveteknek, hiszen tesztjeik során fel tudják használni azokat. Ezt egyébiránt akár a szépségipari termékek tesztelésénél is bevezethetnék és így a különböző természetvédelmi szervezetek mellett mi is fellélegezhetnénk.
Elektronika
Ezen felül a nyomtatott elektronika is hasznát veszi a háromdimenziós nyomtatóknak, ugyanis különféle elektronikai chipek bizonyos alkatrészei már 3D nyomtatás útján is elkészíthetőek. Azonban a chip lábaknál és összekötőknél apróbb alkatrészeket még valószínűleg hosszú-hosszú évekig nem leszünk képesek ezzel a technológiával megalkotni, de gondoljunk csak bele, micsoda élmény lehet az első 3D nyomtatóval elkészített iPhone-t a kezedben tartani! (Nem valószínű, hogy a mi generációnk ezt megélheti, de hogy is van a reményhallal?)
Neked van ötleted?
A fent említett technológiákon felül még számtalan olyan felhasználási mód ismert, melyekről eddig nem szereztünk tudomást, hiszen minden szakterület a saját kompetenciái szerint képes felhasználni a 3D nyomtatókat. Ebből kiindulva pedig legyünk bármennyire tájékozottak is, mindig is laikusok leszünk a háromdimenziós nyomtatás valamely szegmensét tekintve.
Ha Neked is van egy korszakalkotó ötleted a 3D nyomtatók felhasználhatóságát illetően, ne habozz projektleírást és terveket készíteni, majd befáradni a szabadalmi hivatalba, hiszen súlyos milliók üthetik azok markát, akik egy-egy korszakalkotó ötlettel képesek előállni. Mi szurkolunk Neked!
Forrás: appleinsider.com; vs.hu