A koronavírus alapjaiban változtatta meg a világ működését. Szinte nincs olyan iparág, amely ne érezte volna a járvány negatív hatását — ezalól a márkák és az egyének sem képeznek kivételt.
Így történhetett meg az, hogy az Apple nem egy szokásos Keynote keretein belül mutatta be az új iPhone SE (2020) készülékét. A globálisan bevezetett társadalmi távolságtartási szabály betartása pedig természetesen nemcsak a nagyvállalatokra, hanem az egyénekre is vonatkozik. A társadalom nagyfokú elszigetelődésben kényszerül élni. De hogyan segíthet ennek a rendkívül nehéz helyzetnek az áthidalásában a technika, és hogyan hat mindez a gazdaságra?
Miért ennyire drága az iPhone itthon?
A hét eleji cikkünkben azt vizsgáltuk, hogy itthon miért jóval drágábbak az Apple termékei, mint külföldön. Például az iPhone 7 és az Apple 3 évvel későbbi készülékének ára között miért volt 54%-os áremelkedés megfigyelhető?
Körüljártuk az egyre jobban terjedő Apple Tax (azaz Apple-adó) kifejezést is, ami röviden azt a jelenséget foglalja magába, amikor a felhasználók örömmel fizetik ki a magasabb árat az Apple termékeiért még akkor is, ha olcsóbban jobb teljesítményű gépet is kaphatnának. Azt láthatjuk tehát, hogy az Apple pénzre váltja a márkahűséget, illetve a termékei iránti elköteleződést.
Ennek ellenére, ha te új iPhone-t, iPadet vagy Macet szeretnél venni, ahhoz külföldön olcsóbban juthatsz hozzá. Ez jórészt az államok közti eltérő adózási rendszernek köszönhető. Itthon nagyobb adót szabnak ki rá, mint USA egyes tartományaiban. Tehát összességében nem a készülék ára drágább itthon, hanem az adó kerül többe. Nem is beszélve az éppen aktuális valuta árfolyamról, hiszen az Apple a dollárban megadott árat adja meg euróban is, nem számolva azzal, hogy aktuálisan hány dollárt ér egy euró.
Az Apple ügyvezetője, Tim Cook szerint az Apple termékei drágán is kapósak, ennek ellenére a vállalat igyekszik mindenkit kiszolgálni. Minden évben készül egy csúcsmodell, amely az innovációt kívánja folytatni, ezért ez a legdrágább eszköz. De vannak olcsóbb belépőmodellek is azonak, akik nem engedhetik meg maguknak a csúcskészülékek megvásárlását.
Azt pedig már csak mi tesszük hozzá, hogy az Apple szoftvereinek és hardvereinek kompatibilitása elképesztő értéket képesek adni azoknak, akik ezekkel az eszközökkel dolgoznak, vagy éppen egy Apple Watchcsal próbálnak tenni az egészségük megőrzéséért.
Hogyan ne kattanjunk be, avagy képes a technológia csökkenteni a társadalmi elszigeteltséget?
A vírus okozta válság és annak hozadékai, mint a home office és a digitális távoktatás intézménye is felerősíti a magányt. Családok lettek szétválasztva, de sok egyedülálló fiatal és időskorú is egyedül tölti most a “házi karantént”. De miben és hogyan segíthet mindebbe a technológia?
Az egészségügyi szakértők figyelmeztetése szerint 2021 végéig szükséges marad a társadalmi távolságtartás szabálya, így a robotmunkások iránti igény nagyobb lehet.
,,Az emberek általában azt mondják, hogy valódi embert akarnak az interakciókhoz, de a Covid-19 megváltoztatta ezt, és a fogyasztói preferenciákat is, mert valóban új lehetőségeket nyit meg az automatizálás számára." — mondja Martin Ford, jövőkutató.
Amerikában a kis- és nagyvállalkozások bővítik a robotok használatát azokban a munkakörökben, amelyeket a munkavállalók nem tudnak otthon elvégezni. Ezzel segíteni tudják az otthon maradás és a társadalmi távolságtartás betartását. A munkavállalóik, így biztonságban tölthetik ezt az időt.
A hátrány viszont az, hogy a robotok méregdrágák, ezért ha már egyszer beépítik a vállalkozásba, ami jól működik velük, akkor utána már nem lesz szükség emberi munkaerőre. A robotok ugyanis hosszútávon olcsóbbak, mint az emberi dolgozók.
De mit tehetek én, ha magányosnak érzem magam?
- Online közösség ereje
Érdemes Facebookon olyan specifikus csoportokhoz csatlakozni, amelynek témája közel áll hozzád. Legyen az a hobbid, munkád vagy bármilyen egyéb szegmens, biztosan találsz rá közösséget az online térben. Használd ki a kapcsolatteremtés lehetőségeit. Ne feledd, hogy nem vagy egyedül, ismerkedj meg hozzád hasonló, új emberekkel!
- Hallgass podcastokat
A világhálón tömérdek podcast és hangoskönyv megtalálható. Válogass kedvedre kedvenc műfajaid közül! Számtalan ingyenesen letölthető hanganyag van. De akár ide sorolhatnánk az online rádió hallgatását, ahol a zene mellett érdekes műsorokat is hallgathatsz otthonról. - Otthoni testedzés
A karantén ideje alatt se feledkezzünk meg a sportról! Sőt, most méginkább igényli a tested, mivel otthon a négy fal között még annyi mozgástered sincs, mint amikor eljártál suliba vagy dolgozni. Érdemes YouTube-on szétnézni, hiszen elképesztő mennyiségben találhatsz a jelenlegi fizikai állapotodnak megfelelő otthoni testedzős videót. Ugyanakkor ott vannak a legalább ennyire hasznos, letölthető appok a Google Play illetve az AppStore-ban. Ezek közül is szemezgess kedvedre! Bármit is választasz, ne felejts el előtte alaposan bemelegíteni, a végén pedig lenyújtani.
Szerintünk a telefon, a számítógép és az egyéb okoseszközeink használata most a legjobb megoldás, erre a globális elszigetelődésre. Érdemes tehát élnünk az általuk nyújtott megoldásokkal. Aki csak teheti napi szinten tartsa kapcsolatát szeretteivel! #együttegymásért #socialdistancing #maradjotthon
Ha nem szeretnél lemaradni érdekes tippjeinkről és a friss hírekről, akkor lájkolj minket Facebookon és kövess be Instagramon!