Évről-évre egyre többen rendelnek online piacterekről. Ezzel alapvetően nincs semmi probléma. A gond ott kezdődik, hogy sokan nem elég körültekintőek, így könnyedén csalás áldozataivá válhatnak. Ha azonban figyelsz erre a 4 dologra, belőled sem lesz áldozat!
2016-ban több, mint 162 millió aktív felhasználója volt az eBay nevű online kereskedelmi rendszernek. Ezzel a site gyakorlatilag a legnagyobb internetes piactér egyikévé vált, amellett, hogy az egyik legrégebbi is. Az eBay-en a legújabb kütyüktől kezdve, használt ruhákon és kiegészítőkön keresztül gyakorlatilag tényleg bármit megvásárolhatsz. És a legtöbben így is tesznek. Néhány dologra érdemes azonban odafigyelni.
A hirtelen növekedés árnyoldala ugyanis az, hogy manapság rengetegen regisztrálnak eladóként a site-on azért, hogy azokat a kacatokat, amiket személyesen nem tudnak eladni, online értékesítsék. Ez kvázi átverés. Előfordult már, hogy a vásárló azt gondolta, sikerült áron alul iPhone-t vásárolnia, majd a csomag megérkeztekor realizálta, hogy az előre kifizetett termék egy kirakati dísz. A reklamáció azonban soha nem ért célba, az eladó ugyanis eltűnt az online piactérről.
Online nem tudod kipróbálni
Az első és legfontosabb dolog, amit meg kell vizsgálnod az, hogy valóban szükséges-e online megrendelned az adott terméket? Nem áll módodban beugrani érte egy fizikai boltba, ahol a vásárlást megelőzően alaposan szemügyre veheted, megfoghatod, esetleg ki is próbálhatod azt?
Sokan azt gondolják, hogy egy iPhone tok online vásárlásával különösebben nem lehet nagy probléma. Nem tudnak rosszabbat küldeni, mint ami a képen szerepel. Erről a tévhitről már korábban is írtunk. De még ha szerencséd is van, és eredeti kiegészítőt sikerül választanod, előfordulhat, hogy a termék esetleg méretpontatlan vagy más gyári hibája miatt használhatatlan.
Persze, ez egy fizikai bolt webshop felületén is előfordulhat, ott azonban van egy olyan céges háttér, amivel szemben azonnal élhetsz csereköveteléssel. Az eBay-en rendelt selejt árucikkek nem minden esetben kerülnek kicserélésre, ugyanis néha nyom nélkül tűnnek el a csalók. Azt javaslom, bátorkodj további fotókat kérni az eladótól, ne elégedj meg a bárhonnan letölthető stock fotókkal!
Ha pedig drágább termékről van szó, teszem azt egy iPhone készülékről, biztosan ki akarsz adni látatlanban 200 000 Ft-ot? Hiszen számos használt iPhone-t árusító üzlet található Magyarországon is, ahol vásárlás előtt ki is próbálhatod a készüléket.
Ehhez persze hozzátartozik, hogy a vásárlói visszajelzéseket ellenőrizve képet kaphatsz az általad megvenni kívánt termék eladójáról. Ha egészen idáig egyáltalán nem vagy csak nagyon kevés negatív értékelést kapott, feltehetőleg megbízható eladóról van szó. Nyugodt szívvel vásárolhatsz tőle, amennyiben ezt látod az eladó profilján:
És ami talán a legfontosabb: ne légy rest alaposan elolvasni a termékleírásokat. Sok esetben már ott leírják, hogy az adott árucikk csupán kópia és minősége nem felel meg az eredetinek. Ez ugyanúgy igaz az online vásárolt nyakkendőkre vagy kutyahámokra, mint az eBay-ről rendelt iPhone tokokra.
Ellenőrizd a postaköltséget
Mielőtt leütnéd a rendelést mindenképpen nézz utána a szállítással és a szállítási költségekkel kapcsolatos információknak. Néhány eladó Magyarországra is ingyenes kiszállítást tud biztosítani, sok esetben azonban drágább a postaköltség, mint a megrendelt termék. Ilyen esetekben pedig ugyanott vagy, ahol a part szakad. A terméket sem sikerült olcsóbban beszerezni, de legalább némi kockázatot is vállaltál az előre kifizetett, kipróbálatlan termék megrendelésekor.
Használd a józan eszed
Egy vadonatúj 3D nyomtató 99 000 Ft-ért? Egy alig használt iPhone 7 készülék 150 000 Ft-ért? Nem túl gyanús ez Neked? Persze, mindenki szeretne spórolni egy kicsit és a nagyobb összegekért megvásárolható termékeken egy-egy jó vásárral akár több tízezer forintot is megfoghatsz, vannak azonban ránézésre is büdös üzletek. Érdemes körülnézned, hogy az általad kiválasztott termék másutt mennyibe kerül és ez alapján meghozni a végső döntést.
Milyen gyorsan szeretnéd kézhez kapni a terméket?
Tegyük fel, hogy vásároltál - vagy ajándékba kaptál - egy vadonatúj okostelefont. A példa kedvéért egy iPhone 7-et. Tehát kifizettél több, mint 250 000 Ft-ot. Valószínűleg azonnal arra gondolsz, hogy ezt a gyönyörű eszközt érdemes lenne gyári állapotában, tökéletes épségben megtartani. Már csak azért is, mert ha 1-2 év múlva ráunsz és eladnád, sokkal nagyobb összegeket kérhetsz el egy újszerű készülékért, mint egy karcolt, kopott iPhone-ért. Arról már nem is beszélve, hogy egy törött telefon javítása akár a készülék árának 1/3-át is lecsípheti a havi büdzsédből.
Úgy gondolod tehát, hogy vásárolsz egy karc-és ütésálló iPhone 7 tokot és egy strapabíró iPhone kijelzővédőt. Szétnézel online, megnézed a magyarországi boltok kínálatát és úgy döntesz, spórolsz 2-3 ezer forintot és megrendeled a kiegészítőket az eBay-ről. Majd vársz egy hónapot a kiszállításra és ez idő alatt leejted az iPhone-t, aminek szilánkosra törik a kijelzője. Persze, ennek nem sok esélye van, de van. És tudjuk, ami megtörténhet, az meg is történik.
Persze, ha már előzetesen vásároltál tokot a telefonodra, de megtetszett egy olyan darab, ami esetleg itthon nem kapható, teljesen más a helyzet, hiszen a készüléked alapvetően védve van, a kiszállítási idő alatt sem érheti különösebb baj.
Nem azt mondom tehát, hogy ne rendelj az eBay-ről, hiszen akkor vizet prédikálnék. Magam is rendeltem már és feltehetőleg a jövőben is fogok. Érdemes azonban többször átgondolni és a lehető legtöbb dolgot ellenőrizni, mielőtt leütnéd a rendelést.