Ebben a cikkben összeszedtünk minden hasznos tudnivalót, amit érdemes tudni, ha ősszel sok időt töltesz a természetben fényképezéssel vagy akár túrázással.
Ahogyan a nyári, úgy az őszi időjárás is veszélyeket tartogathat a telefonod számára. Egy telefon sajnos nem csak nyáron a vízparton, hanem ősszel a utcán vagy az erdőben is elázhat.
Ha szeretnéd tudni, hogyan kerüld el azt, hogy az eső eláztassa a telefonodat, ezt a cikket mindenképp olvasd el.
Hol ázhat el a telefon ősszel?
Bár az év legcsapadékosabb időszaka a nyár – különösen a június és a július – mégis számomra az eső az egy őszi dolog. Bár mennyiségileg több csapadék hullik le nyáron, ősszel gyakrabban vagy inkább huzamosabb ideig esik az eső, ezért tűnhet úgy, hogy ilyenkor esik a legtöbbet.
Nyáron írtunk egy túlélő kalauzt beázott telefonok számára, azt is érdemes elolvasni, ha többet szeretnél tudni a telefon beázásával kapcsolatban.
De mikor kerülhetsz olyan helyzetbe, amikor az eső gondot okozhat a telefonodnak?
(kép forrása: unsplash.com)
1. Az ősz vonzza a fotósokat
Rengeteg profi és amatőr fotós indul el az őszi tájat fényképezni. Sokan úgy tartják, ez az egyik legszebb évszak, hiszen a lombhullató fák levelei igazán színesség teszik ilyenkor a tájat.
Sok amatőr persze ilyenkor zsebre teszi a telefonját és elmegy, hogy készítsen néhány fényképet az Instagramra.
Az ilyen alkalmak tökéletesek arra, hogy egy hirtelen jött zápor vagy zivatar elkapjon és bőrig ázz. Ez természetesen ahhoz is vezethet, hogy megbetegszel, de ha nem tudsz időben fedett helyre húzódni, a telefonod is bánhatja.
(kép forrása: unsplash.com)
2. Túrázás során is megázhat a telefonod
Az előzőhöz hasonló módon itt is a nem megfelelő öltözködés vagy felkészültség okozza a problémát. Az ősz egy kifejezetten túrázásra alkalmas időszak, hiszen már nincsen kánikula, de még nem sötétedik annyira korán, így egy korai indulással akár még egész napos programot is lehet szervezni a szabadba.
A túrákat sokszor hegyvidékre tervezzük, ahol több módja is van annak, hogy elázzon egy okostelefon.
Az egyik lehetőség megegyezik az előző pontban leírtakkal, tehát egy nem várt eső is okozhatja a problémát.
A másik módja azonban sokkal kevésbé egyértelmű. Az hegyes, erdős területeken sokkal magasabb a páratartalom. Ha az erdőben – ahová a túrát szervezed – az utóbbi napokban esett az eső, akkor a páratartalom még magasabb.
(kép forrása: unsplash.com)
A magas páratartalom pedig károsíthatja a mobiltelefonokat.
Ha nem egy vízhatlan túranadrág zsebében tárolod, vagy nem csomagolod el jól a hátizsákodba, akkor egy egész napos túra során könnyen érheti annyi párás levegő a készüléket, hogy beázzon.
És a vízálló telefonok?
A IP-védettségről és a vízálló telefonokról
Minden okostelefon rendelkezik egy IP-védettségi mutatóval. Ez a rendszer azt hivatott megmutatni, hogy az adott készülék mennyire védett szilárd, illetve folyékony anyagokkal szemben.
Az IP (International Protection Marking) jelentése Nemzetközi Védettségjelölés. A műszaki berendezések és készülékek áramköreit védő tokozat környezeti behatások elleni védettségét jelöli. Az első szám a szilárd anyagok, a második pedig a vízzel szembeni védelemre vonatkozik.
Víz elleni védettség
- 0: Nincs védelem
- 1: Függőlegesen csepegő víz ellen védett (pl. kicsapódó víz)
- 2: Fröccsenő víz ellen védett (függőlegestől max. 15 fokban)
- 3: Fröccsenő víz ellen védett (függőlegestől max. 60 fokban)
- 4: Fröccsenő víz ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
- 5: Kisnyomású vízsugár ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
- 6: Erős vízsugár és vízbe merítés ellen védett (rövid ideig tartó merülés, nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
- 7: Vízbe merülés ellen védett korlátozott ideig (0,15–1 m között 30 percig)
- 8: Víz alatt folyamatosan használható (egyedileg a gyártó által meghatározott értékek szerint, általában 1 és 3 méter közötti mélységben 30 percig)
- 9K : Magasnyomású víztömeg, 14-16 liter/perc 10-15 cm-ről magas nyomáson.
Ezekkel az értékekkel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy ha egy telefon például IP67-es besorolást kap, tehát vízbe merülés ellen védett korlátozott ideig, az nem jelenti azt, hogy a 4-es pontban szereplő szituáció (Fröccsenő víz ellen védett minden irányból) ellen is védett.
Ennek tudatában tehát mindenképpen érdemes fenntartásokkal kezelni ezeket a minősítéseket.
Korábban írtunk cikket a legjobb vízálló telefonokról, olvasd el azt is.
Nem szabad elfelejteni, hogy az okostelefonoknak nem a víz a természetes közege, így ha a telefonod IP68-as minősítést is kap, inkább ne vidd magaddal a medencébe. Túl drágák ezek a készülékek ahhoz, hogy leteszteld, kibírja-e a víz alatt egy órán át.
És hol van a párásodás elleni védelem?
Az IP-védettségnél szóba sem kerül a párásodás elleni védelem, tehát a gyártók semmilyen megoldást vagy garanciát nem kínálnak arra az esetre, ha a telefonod a magas páratartalom miatt ázik el.
Épp ezért ha erdőben vagy más, kifejezetten párás helyen töltesz hosszabb időt, érdemes valamilyen megoldást keresni arra, hogy a telefont ne érje a nedves levegő.
Mit tehetsz ennek érdekében?
Hogyan védd a telefon a beázástól?
1. Használj vízálló telefontokot
Ha ősszel mész fényképezni, vagy ha kirándulás alkalmával is magaddal szeretnéd vinni a mobilodat, akkor érdemes beszerezni egy vízálló telefontokok.
Bár ezek a tokok nem a legesztétikusabbak, a biztonság véleményem szerint sokkal fontosabb mint a megjelenés.
A telefon kijelzőjének használatában ezek a tokok nem gátolnak, így nyugodtan fényképezhetsz vele.
Ha pedig a zsebedben vagy a táskádban tartod a kirándulás alatt, akkor biztos lehetsz benne, hogy ha egész nap a párás erdőben vagy, akkor sem fog elázni a párától a telefonod. Persze ha használni szeretnéd, akkor pár percre ki is veheted a tokból, rövid idő alatt nem lesz semmi baja.
2. Csomagold be a telefont egy zacskóba
Bár kissé fapadosnak tűnhet, ha a táskádban tartod a telefonodat a kirándulás során, ez is lehet egy megoldás arra, hogy a pára ne tegyen kárt a készülékben.Ebben az esetben mindenképpen ellenőrizd, hogy maga a zacskó nem vizes-e belül, mert ha az és abba csomagolod el a telefont, akkor pont azt fogod elérni, amitől megóvni akartad a mobilod.
3. Ne vidd magaddal a telefonod
Ez ugyan kicsit furcsa lehet, de ha egészen biztosra akarsz menni, akkor érdemes otthon hagyni a telefont.
Ha van tartalék készüléked – egy használt telefon vagy egy olcsóbb modell – akkor vidd inkább azt magaddal, így ha mégis megtörténik a baj, akkor inkább az olcsóbb készüléked bánja.
Persze ebben az esetben is mindenképp használj fóliát vagy vigyél magaddal egy zacskót amiben tárolod majd a mobilt.
És ha már beázott a telefonod?
A beázott telefon esetében rendkívül fontos, hogy minél előbb elvidd egy szervizbe. Mi a Smart Clinicnél egy ultrahangos berendezéssel javítják a beázott készülékeket, amelyről rengeteg hasznos infót láthatsz az alábbi videóban.
És hogy mit ne csinálj a beázott telefonnal?
- Ne kapcsold be!
- A kikapcsoláson kívül ne nyomj meg egy gombot se
- Ne rázd meg , hiszen így még olyan helyekre is eljuthat a víz, ahova eddig nem sikerült neki.
- Ne szedd szét a készüléket
- Ne kezdd el fújni. Hajszárítóval se!
- Ne tedd ki nagy meleg vagy nagy hideg hatásának. Egyik sem fog segíteni.
Ha kirándulás vagy csak egy őszi séta során beázik a telefonod, azonnal keress fel bennünket. Ne feledd, minél hamarabb eljuttatod a telefont egy szervizbe, annál nagyobb az esélye annak, hogy minimalizálni tudod a károkat, amiket a víz okoz.
Ha szeretnéd elkerülni a bolt előtti sorban állást, érdemes lehet időpontot is foglalni hozzánk. Így ha esetleg esik az eső, akkor sem kell kint várakoznod majd. Oszd meg a cikket ha tetszett, és ne felejts el dobni egy lájkot!