Azért, mert a készüléked üzemideje egy év alatt majdnem a felére csökkent nem kizárólag a gyártó a hibás. Nem egyszerűen arról van szó, hogy rossz minőségű akkumulátort helyeztek a készülékedbe. A hiba oka sokkal inkább a nem megfelelő töltési móddal hozható összefüggésbe. A megfelelően töltött akkumulátorok akár kétszer hosszabb ideig tarthatnak ki, mint a rosszul töltött társaik.
Az akkumulátorok koránt sem hibátlan eszközök
Az egyesült államokbeli Argonne Nemzeti Laboratórium kutatói megtalálták az idővel jelentősen romló akkumulátor üzemidő okát. A napjainkban népszerű lítium-ionos akkumulátorok kapacitása (töltéstároló képessége) az akkumulátorban lévő lítium-ionok számától függ – ezzel még nem mondtunk újat. Ezek az ionok az akkumulátor töltésekor a negatív elektródákhoz vándorolnak, kisütéskor pedig visszatérnek a pozitív fém-oxid-elektródákhoz.
A kutatók arra jöttek rá, hogy a fent leírt folyamat következtében a katódban lévő fém ionok oxidálódni kezdenek, időnként pedig kiszabadulnak a katódból és az anódhoz vándorolnak. Ezt követően az anód közelében kölcsönhatásba lépnek az anódot körülvevő területtel, így képezve egy elektromosan szigetelő réteget. Ennek eredményeképpen a csapdába ejtett lítium-ionok töltés és kisütés során már nem lesznek képesek vándorolni, minek következtében az akkumulátor kapacitása (töltéstaroló képessége) minden töltésciklust követően csökken.
Röviden tehát arról van szó, hogy van igazság abban a mondatban, hogy a gyártók nem szerelnek olyan akksit a készülékedbe, (legyen szó okostelefonról, tabletről, laptopról) vagy gépjárművedbe, esetleg elektromos borotvádba, mely ugyanarra a teljesítményre képes az évek előrehaladtával is. Az viszont nem igaz, hogy ez ellen nem tehetsz semmit. A megfelelő töltési móddal ugyanis akár meg is kétszerezheted az akkumulátor élettartamát.
Oké, de ha ez megvan, akkor már tudják, hogyan gyártsanak tökéletes aksit, nem?
Sajnos nem. A dolog nem ennyire egyszerű. A kutatási eredmények még igen frissek, ezért egyelőre megjósolhatatlan, hogy az akkumulátor gyártóknak mikorra lesz kész válaszuk a fennálló helyzetre. Az azonban mindenképpen bizakodásra ad okot, hogy a probléma okát feltárták. Persze lehet azon vitatkozni, vajon az akkumulátor gyártó cégeknek mennyire áll érdekében tökéletes töltéstárolókat létrehozni, de ebbe mi nem szeretnénk belemenni.
Viszont addig sem kell aggódnod, amíg el nem készülnek az első „tökéletes okostelefon akkumulátorok”, most ugyanis mutatunk neked 5 hiánypótló tippet arra vonatkozóan, mire ügyelj a telefonod töltése során. Ezen módszerek betartásával akár meg is duplázhatod (szélsőséges esetben meg is triplázhatod) a készüléked akkumulátor üzemidejét. (Ami nagyjából annyit fog jelenteni, hogy nem 1-1,5 év alatt tapasztalsz majd kapacitásbeli problémákat, hanem 2-3 év elteltével.)
Mutatjuk, hogyan töltsd helyesen az akkumulátorod!
Ne töltsd fel 100%-ra a telefonod
Évekkel ezelőtt a mobiltelefonok akkumulátorát még meg kellett formázni. Ez azt jelenti, hogy egy teljes lemerítést követően egy napig töltőn kellett hagynunk a készüléket. Sajnos kevesen tudják, hiszen erre vonatkozóan nem sok tájékoztatást adnak a mobilszolgáltatók, hogy ezt a procedúrát a mai lítium-ionos készülékekkel már nem kell végigjárni. A készüléked használható abban az állapotában, ahogyan kézhez kaptad.
A mai okostelefon akkumulátorok nem igénylik a teljes töltöttséget. Érdemes tehát sűrűbben tölteni, de a 100%-os töltöttségi szint elérése előtt lecsatlakoztatni a töltőről. Szervizes munkatársaink továbbá arra hívják fel a figyelmet, hogy alacsony százalékon sem érdemes huzamosabb ideig működtetni a készüléket, mert ez még gyorsabban tönkreteheti az akkumulátort, mint a teljes töltöttség.
Ne hagyd töltőn egész éjjel
A másik probléma, hogy sokan munkából hazaérve, vacsora és az esti film vagy meccsnézés után töltőre dugják a készülékeiket és amíg alszanak, reggelig így is hagyják. Ez azért probléma, mert minél többször, és minél hosszabb ideig van teljes töltöttségi szinten a készüléked akkumulátora, annál gyorsabban romlik annak kapacitása.
Félreértés ne essék, a túltöltés ellen minden készülék védve van, a problémát leginkább a fentiekben leírt kémiai folyamat okozza.
A mellékelt grafikonon jól látható, hogy a huzamosabb ideig teljes töltöttségen lévő készülékek akkumulátorának 200 feltöltés (vagy töltési ciklus) után közel nullára esik a töltöttségi kapacitása. Ezzel szemben a nem 100%-os töltöttségű készülékek akkumulátorának élettartama még 400 töltési ciklus után is csupán 20%-kal csökken.
Az akkumulátor szakértők szerint tehát az a legoptimálisabb, ha 80-90% közötti kapacitáson tudod tartani az akkumulátort. Ez persze a gyakorlatban kivitelezhetetlen, de már azzal rengeteget segítesz a készüléken, ha csak törekszel ennek a módszernek a következetes betartására.
Mint az evés: tölts gyakran, kevesebbet
Ahogy az imént említettük, a legjobb, ha a készüléked 80-90% közötti töltöttségi szinten tartod. Ezt úgy tudod elérni, hogy egy nap több alkalommal rátöltesz egy kicsit a telefonod akkumulátorára. Nem mondjuk, hogy a sokak által ajánlott napi ötszöri „étkezés” itt is működni fog, hiszen az okostelefonod merülési gyorsasága nagyban függ attól, hogy éppen mire használod. Ha munkába menet a villamoson átnézel néhány prezentációt és válaszolsz a céges emailekre, könnyen lehet, hogy kiestél a 80-90%-ból.
Ne csüggedj, a lényeg, hogy lehetőleg ne hagyd alacsony töltöttségi szintre merülni a készüléked és – ahogy korábban már említettük, – ne is töltsd fel teljesen.
Ne töltsd a készüléket nagyon hidegben vagy nagyon melegben
Ezt felesleges túlbeszélni, egyetlen dologra kell figyelned. Az akkumulátor gyártók információi szerint az ideális töltési hőmérséklet 10-30 °C között van. Mivel az átlag szobahőmérséklet 18-28 °C között mozog, akár azt is gondolhatnád, aggodalomra semmi ok. Igen ám, de bizonyos esetekben előfordulhat, hogy valamiért télen a garázsban kell töltened a készüléked vagy nyáron egy napsütötte helyen, ahol a hőmérséklet magasan 30 °C fölé emelkedhet. Ezért érdemes figyelned arra, hogy lehetőleg csak a hűvös szobában, vagy autóban a klimatizált utastérben töltsd a készüléked.
Arról, hogy az autóstöltők hogyan befolyásolják az akkumulátor élettartamát, ebben a cikkben írtunk már.
És még egy tipp: ha a töltőd felforrósítja a készüléked, kuka.
Ne ijedj meg, az teljesen normális, hogy a készüléked kicsit felmelegszik töltés alkalmával. Többek között ezért is szoktuk javasolni, hogy töltés idejére vedd le a telefontokot, hogy az ne tartsa meg a hőt a készülék háza körül. Ha azonban már-már forrónak érzed a telefonod töltés közben, érdemes letesztelned egy másik töltővel. Ha azzal nem produkálja az eszköz ezeket a hibajeleket, akkor a régi töltődet dobd a kukába.
Üzletünkben gyári iPhone, iPad, Macbook, Sony, Samsung töltőt vásárolhatsz, hogy csak a legnagyobb neveket említsük - ezekkel egészen biztosan nem teszel kárt készülékedben. Ha pedig kínálatunkban nem találtál a készülékednek megfelelő töltőt, nyugodtan keress minket telefonon vagy térj be Bölcsői utcai (XI. kerület) szervizünkbe.
(Forrás: hvg.hu, batteryuniversity.com, angl.gov)