Nem tudom, hol kezdjem
Ha ott van előtted az új, karácsonyra kapott Mac, és még csak a kicsomagoláson vagy túl, talán felmerül benned, hogy hol is kezdd.
Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogyan fogj neki az új Mac-ed beállításnak. Átnézzük az egészet a bekapcsolástól kezdve, a telepítési folyamaton át a felhasználói fiók beállításáig, vagy hogy egy régi Mac-ből (vagy Windows PC-ből) hogyan vidd át az adatokat. Ezt a leírást követve tutira a legjobbat hozod ki az új Mac-edből.
Első lépések
Az első lépések igazán egyszerűek. Miután a Mac-et kivetted a dobozból, dugd be a tápegységbe. (A legtöbb MacBook-nak van némi töltöttség, ami a tesztelésből maradt, de mindenesetre jobb töltőre dugni.) Akár egy új Mac mini-t kaptál, akár Mac Pro-t, hozzá kell csatlakoztatnod egy monitorhoz, és kell egy USB billentyűzet és egy egér. Nézd meg, hogy megvan-e az akkumulátor az Apple Magic Trackpad-ben, Magic Mouse-ban vagy az Apple vezeték nélküli billentyűzetben. Nyomd meg a Bekapcsoló gombot!
Beállítási asszisztens
Amikor először bekapcsolod az új Apple Mac-et, elindul egy Setup Assistant nevű program. Ez segít beállítani a Mac-et, csatlakozni az internethez, és segítséget nyújt a fiókod létrehozásakor. Továbbá végigvezet a jogi dokumentumokon, és segít az adatvédelmi beállításokban is.
Minden képernyőn, miután kiválasztottad a megfelelő beállítást, kattints a Tovább gombra. A képernyők a következőek a Setup Assistant-ben:
Üdvözlünk az új Mac-en
- Ez a képernyő mutat egy Térképet. Válassz ki egy közeledben lévő országot és menj a Továbbra.
- Válaszd ki a billentyűzeted. Ha Magyaroszágon vagy, válaszd ki a magyar billentyűzetet. Elképzelhető, hogy a „Mutasd az összeset” lenyíló fülében találod meg.
- Válaszd ki a WiFi kapcsolatot
- Csatlakoznod kell egy hálózatra. Általában ez egy WiFi hálózat. Válaszd ki a sajátodat, és írd be a jelszót. Ha nem tudod a WiFi jelszavad, lehet, hogy fel van írva a router oldalára, de a szerződésben biztosan benne van.
Információ átvitele erre a Mac-re
Ha egy régebbi Mac-ről váltottál, használhatod az Időgép biztonsági mentést, hogy átvitt az infókat az új gépedre. Ez egy Migration Assistant nevű programot használ. Érdemes megjegyezni, hogy ezt a progit nem muszáj most futtatnod, a későbbiekben is visszatérhetsz rá. Ha így döntesz, akkor kattints a Ne most-ra, majd a Továbbra.
Helymeghatározó szolgáltatás engedélyezése
A helymeghatározó szolgáltatások segítségével az alkalmazásaid bemérik helyzetedet a Földön. Ehhez minden egyes app-nak engedélyt kell adnod, az Apple app-ok, a Térkép és a Find My Friends is jó hasznát veszi. Kattints az engedélyezésre „Az én Mac-em”-en, és menj a Továbbra.
Mac beállítása Apple ID-val
/forrás: http://ghoort.ir/
Írd be az Apple ID-dat és jelszavad. Ez az Appla ID ugyanaz, amit az Apple Store-beli vásárlásnál használsz. Az Apple ID egy email-cím és általában (de nem mindig) „icloud.com”-mal végződik.
Ha nincsen Apple ID-d, akkor célszerű létrehozni egyet az „Ingyenes Apple ID létrehozásá”-ra kattintva. Szükséges hozzá egy bankkártya, ami nem csak jó biztonsági zárat biztosít, de olyan dolgokat csinálhatunk vele, mint eltűnt Apple számítógép helyének meghatározása, de új (gyakran ingyenes) alkalmazásokat tölthetünk le vele a Mac App Store-ból. Persze, ha most úgy érzed, nincs szükséged rá, kattints a Skip-re, és majd visszatérsz rá később.
Felhasználási feltételek
Most megkérnek rá, hogy olvasd el a Felhasználási feltételeket. Olvasd át, utána kattints a Beleegyezésre (majd újra).
Az iCloud beállítása következik, amihez be kell jelentkezned az Apple ID-val. Szerintünk az iCloud fantasztikus. Szinkronizálja a kapcsolataidat, a naptárat, email-fiókot, web böngésző információt, emlékeztetőket, jegyzeteket, és biztosít 5 GB az új iCloud Drive-on, ahol tárolhatod adataidat. Engedélyezd az iCloud beállítását ezen a Mac-en és kattints a Tovább-ra.
Az iCloud tárhely egyébként bővíthető. Választhatsz, 50 GB, 200 GB, vagy akár 1 TB, 2 TB tárhelyet is.
FaceTime és Üzenetek beállítása
A következő ablak azt kérdezi, hogy szeretnéd-e használni az email-edet FaceTime-ra és Üzenetekre. Az iCloud email-ed tűnik fel alapértelmezettként, de ha más email-címekkel is regisztrálva vagy az Apple-lel, akkor esetleg azok is. Válaszd ki azt az email-címet, amit használni szeretnél a FaceTime-mal és az Üzenetekkel, és kattints a Továbbra.
Find My Mac
/forrás: clickonline.com/
A következő felmerülő kérdés, hogy szeretnéd-e használni az iCloud-ot a Find My Mac-kel. Ez egy szolgáltatás, amit az Apple futtat, és az elvesztett Mac-ek bemérésben segít. Egy saját Mac-ed elküldi a tartózkodási helyét, ha megkéred egy másik eszközről, vagy az iCloud weboldalról, ha bejelentkezel. Szerintünk remek ötlet bepipálni ezt, és a Továbbra kattintani.
Fiókok
Végezetül a fiókod beállításáról kérdeznek. Ki kell töltened a Teljes név mezőt, ami ad egy Fiók név és Jelszó mezőket. Figyelj rá, hogy erős jelszót válassz, de azért emlékezz is rá. Ezen a képernyőn két opciót is találsz:
- Engedélyezem az Apple ID-nak , hogy visszaállítsa ennek a felhasználónak a jelszavát
- Kérjen jelszót bejelentkezéskor
Szerintünk érdemes bepipálni ezeket. Katt a Továbbra.
Válaszd ki az időzónád. Ha korábban a Helymeghatározó szolgáltatásokat bekapcsoltad, akkor hagyd az „Állítsd be az időzónát automatikusan a jelenlegi hely alapján” beállításon. Így a Mac váltani fog időzónát, amint új időzónába lépsz. Egyébként válaszd ki a megfelelő időzónát, és kattints a Továbbra.
Diagnosztika és Használat
Ez egy új funkció, amit a Mac OS X 10.10 Yosemite hozott be. Ebben az ablakban az Apple megkérdi tőled, hogy meg szeretnéd-e osztani a diagnosztikára és használatra vonatkozó információkat az Apple-lel és egyéb alkalmazás fejlesztőkkel. Két opció áll előtted:
- Diagnosztika és használat elküldése az Apple-nek
- Hibaüzenetek megosztása alkalmazás fejlesztőkkel
Az első opció alapból be van pipálva, a másodikat neked kell (amennyiben persze beleegyezel). Javasolt megosztani a hibás adatokat a fejlesztőkkel, hiszen egy javítani tudnak az appon, amit használok, de ez persze adatvédelmi aggályokba ütközhet. Ha megvagy, kattints a Továbbra.
Kell-e regisztrálnod az új Mac-ed az Apple-höz?
Az utolsó lépés a Mac regisztrálása az Apple-höz. Itt is javasolt a regisztrálás, ami után reklámüzeneteket kapunk (amik meglepően hasznosak). De nyugodtan klikkelhetsz a Skip-re, ha nem vagy kíváncsi erre.
És vége. Az utolsó képernyő megköszöni munkánkat, majd egy Tovább után használatra kész a Mac számítógéped.
Mielőtt továbbhaladnál, a legjobb, ha felmész az App Store-ra, és a Frissítésekre kattintasz. Kattints a „Az összes frissítésére”. Bizonyára akad néhány új szoftver, amit megjelent azóta, hogy a Mac-ed, elhagyta a gyárat, így még mielőtt tényleg belevágnál, gyorsan feltelepíti azokat.
Ha a későbbiekben bármilyen problémád adódna a Mac-eddel, bátran keress fel minket.
Megjegyzés