Kedves Ügyfeleink! Szervizünk 2024.12.20. és 2025.01.02. között zárva tart! Nyitás: 2025.01.03-án. (X)
Képzeld el magad a következő szituációban: Elmész egyedül túrázni egy hegyi útvonalra, lecsúszol egy szakadékba, lábsérülést szenvedsz. A zsebedbe nyúlsz a telefonért, de megrémülve konstatálod, hogy össze-vissza tört a kijelző és nem működik. Hogy fogsz segítséget hívni?
Ez persze egy extrém eset, de bárhol és bármikor kerülhetünk olyan helyzetbe, ahol egy összetört vagy megkarcolódott kijelző óriási problémát okozhat.
Ebben a cikkben utánajártunk annak, hogy van-e otthon is elvégezhető karceltávolító módszer, illetve van-e értelme házilag javítani az ilyen meghibásodásokat?
Milyen sérülések lehetnek egy telefonkijelzőn?
Tulajdonképpen három különböző sérülésről beszélhetünk a kijelzők esetében. Hogy melyiket szenvedi el a telefon, az természetesen függ a telefonon eszközölt védelemtől illetve a fizikai behatás mértékétől. Egyes sérülésekkel még működik a telefon, de olyan is van, ahol használhatatlanná válik.
Lássuk tehát a 3 sérülésfajtát:
1. Karcolás a telefon kijelzőjén
A karcolást tekinthetjük a legenyhébbnek a három közül, hiszen itt csak egy felületi sérülés keletkezik a kijelzőn, ami az érintőképernyő működését nem befolyásolja, viszont egy összekarcolt képernyő nem túl esztétikus.
2. Telefonkijelző repedése
A repedés már egy súlyosabb roncsolódás, de a legtöbb esetben még ez se gyakorol hatást a működésre, viszont ez már az úgymond ,,igénytelenebb szemnek” is zavaró lehet. Emellett érezni is a kijelző tapintásakor a repedést, ami szintén idegesítő tud lenni.
3. Telefonkijelző-törés
A törés az a kategória, ami a legtöbb esetben már használhatatlanná teszi a készüléket. Az okostelefonok kijelzője számok rétegből állnak, és törés esetén az érintő réteg is sérül, így egyáltalán vagy csak részben nem érzékeli az ujjunkat. Ez a sérülés csak a kijelző cseréjével orvosolható.
Mikor érdemes javítani a telefonkijelzőt és mikor nem?
Azokban az esetekben, amikor a kijelzőn esett sérülés már a működést is befolyásolja – tehát nem érzékeli a kijelző az ujjunkat – nem érdemes pénzt és energiát pazarolni a javításra.
Ezeknek a kijelzőknek elkerülhetetlen a cseréje, amely folyamat természetesen szakértelmet kíván. Ezt mindenképpen bízzuk egy rá egy szervizre.
És mi a helyzet a karcolásokkal?
Mint említettem, a karcolások nem befolyásolják a kijelző működését, így nem is érdemes azt lecserélni. (Persze ha valaki valóban nem bír ránézni egy karcos kijelzőre, akkor le lehet cserélni, de én nem költenék cserére karcok esetében.)
A karcolások eltávolítására valójában nincsen jó mód. Kaphatóak az interneten mindenféle karceltávolító szettek, de ezek mindegyike használhatatlan. Nem érdemes próbálkozni velük, többet is kipróbáltunk, egyik sem hozott eredményt. Sok esetben még rosszabb állapotba került a kijelző.
Van egy kínai fejlesztésű masina, ami vízzel polírozza fel a karcos kijelzőket. Ráadásul szét se kell szedni hozzá a telefon, mert jár a géphez valami speciális ragasztó, amivel elég körberagasztani a telefon illesztéseit és így nem fog beázni. Ez már így leírva is elég veszélyesen hangzik. Én biztos ki nem próbálnám ezt a saját telefonomon.
Még egy nagyon fontos dolog.
A kijelzőcserével kapcsolatban érdemes figyelembe venni, hogy ez nagymértékben növeli az iparág ökolábnyomát. Ebben a cikkünkben olvashatsz erről bővebben. Ha nem válik használhatatlanná a kijelző, akkor környezettudatosabb döntés lehet a javításra törekedni.
Eltüntethető a telefon kijelzőjének karcolása fóliával?
A legjobb megoldás a kijelzőn látható karcok eltüntetésére a UV reagens üvegfólia. Ez a fólia abban különbözik a hagyományos változatoktól, hogy itt nincs előzetesen felhelyezve a ragasztó a védőfóliára. A ragasztót – ami teljesen víztiszta – nekünk kell felvinni a telefon kijelzőjére, és a fólia felhelyezése után egy UV lámpa segítségével szilárdítjuk meg a ragasztót.
A ragasztó kitölti az apró karcolásokat és repedéseket, így – bár továbbra is ot lesznek a kijelző felületén – nem fogjuk látni őket.
A karcolások nem tűnnek el, de mivel nem látjuk őket, így a probléma lényegében megoldódik.
Érdemes megemlíteni még ezzel a technológiával kapcsolatban, hogy kifejezetten jól működik ferde vagy lekerekített szélű kijelzők esetében is (Samsung S8, S9), ahol szinte lehetetlen úgy felhelyezni a hagyományos üvegfóliákat, hogy ne válljanak fel rövid időn belül.
Hogyan védjük meg telefonunk kijelzőjét a töréstől, karcolástól?
Az okostelefonok szerves részét képezik mindennapjainknak, így érdemes gondoskodni a megfelelő védelemről is, hiszen nem filléres dolgokról van szó. Egy-egy készülék akár több havi fizetésünkbe is kerülhet.
Az egyik legfontosabb dolog a kijelző védelme. Erre a legjobb az üvegfólia használata, ami nagymértékben növeli a képernyő ütésállóságát. Legnagyobb előnye, hogy nem csak a karcoktól véd, hanem akár egy törést is meg tud akadályozni.Az én iPhone-om életét több ízben is egy üvegfólia mentette meg.
Másik fontos dolog, amit megtehetünk a telefon védelmének érdekében, ha vásárolunk hozzá egy jó minőségű telefontokot. A telefontokok amellett, hogy védelmet nyújtanak a mechanikai behatásokkal szemben, egyedi és saját stílusunkhoz illő külsőt is kölcsönözhetnek a telefonnak.
Ha maximalizálni szeretnénk a telefonunk védettségét, érdemes lehet készülékbiztosítást kötni rá.
iPhone és Apple Watch készülékek esetén időnként érdemes polírozást alkalmazni, amellyel nagyszerűen eltávolíthatók a mikrokarcolások.
Te kerültél már nehéz helyzetbe egy összetört kijelző miatt? Milyen módszereket alkalmazol a kijelző védelmének érdekében? válaszodat írd meg kommentben!