2020-ban már nem is tűnnek olyan lehetetlennek a korábban csak filmekből ismert hackertámadások. A legtöbb adatunkat, információnkat digitális eszközeink valamelyikén tároljuk, amit szeretnénk biztonságban tudni. 100%-os megoldás nem létezik, de bizonyos óvintézkedéseket meg tudunk tenni annak érdekében, hogy megelőzzük a bajt.
Lehet, hogy már veled is előfordult, hogy feltörték a mobiltelefonodat. A leghamarabb észrevehető támadás az úgynevezett zsarolóvírus, ami átveszi az irányítást, sőt le is állítja az egész rendszert. Ekkor rendszerint egy üzenetet kapunk a tolvajtól, amelyben pénzt követel az adatokért cserébe.
Tipp: Értelemszerűen soha semmilyen körülmények között ne engedj ezeknek a zsarolásoknak! Bármit is olvasol a kijelződön, ne fizess egy forintot se!
A zsarolóvírus mellett létezik egy sokkal kevésbé látványos, ám annál drasztikusabb módszere is a hackereknek, mégpedig a különféle rosszindulatú programok telepítése. Sajnos ezek úgy ágyazódnak be az operációs rendszerbe, hogy mi jóformán semmit nem veszünk észre az egészből. A készülék pedig ez idő alatt egyre jobban lassul, és egyre többet is hibázik.
De mit tehetünk, hogy elkerüljük mindezt?
Alap, mégis hasznos: a képernyő zárolása
Nemcsak hackerektől, hanem kíváncsi idegenektől is féltjük mobilunkat, ezért sem szerencsés szabadon hagyni az asztalon. Azok, akik valamilyen mintát állítottak be képernyőzárnak, azoknak most eláruljuk, hogy közel sem a legbiztonságosabb módszert választották. Még csak komolyabb háttértudást sem igényel ezek „feltörése”. Sokkal szerencsésebb egy számkód kiválasztása, vagy ha biztosra akarunk menni, akkor az ujjlenyomat-olvasó vagy az arcfelismerő funkció beállítása.
Tipp: A számkódoknál ne válassz túl hosszút, hiszen így a saját dolgodat nehezíted meg a napi többszöri feloldás alkalmával. Az arcfelismerő funkció nyilvános helyen kissé zavarba ejtő pillanatokat is okozhat, ezért mi az ujjlenyomat-olvasó mellett tesszük le a voksunkat.
Kerüld az ingyenes WiFit!
Rendszeresen megfordulunk éttermekben, kávézókban, nyaralás alkalmával különböző hotelekben, sőt ma már szinte alapelvárás bármilyen szolgáltatást nyújtó helytől az ingyen internet biztosítása. A felhasználók pedig kapva kapnak az alkalmon, hogy felcsatlakozzanak a WiFire, ezzel is spórolva magunknak a mobilinterneten.
De vajon tisztában vagyunk az „ingyen” net valódi árával?
A legtöbb helyen különböző adatokat kérnek tőlünk (név, e-mail-cím, életkor, Facebook bejelentkezés), amelyeket megadva az adott helyszín landing page-ére irányítanak minket. Ha önszántunkból adjuk ki az adatainkat, abban az esetben is érdemes megvizsgálni, hogy valóban annak a cégnek küldtük el, amelyiknek szerettük volna. Egy hacker ugyanis könnyedén létre tud hozni egy látszólag teljesen veszélytelennek tűnő WiFi hálózatot, amelyre rácsatlakozhatunk, viszont utána a létező összes adatunkat játszi könnyedséggel meg is tudja szerezni.
Tipp: mielőtt nyilvános WiFire csatlakoznál, érdeklődj a helyiektől, hogy melyik hálózat és milyen jelszó tartozik hozzájuk.
Kétes források, linkek, letöltések
Ha valamilyen gyanúsan csábító ajánlattal találkozunk, érdemes kétszer is meggondolni, mielőtt rákattintunk. Telefonon nehezebb kiszúrni egy hamis URL-t, míg számítógépről valamivel könnyebb dolgunk van.
A túl harsány, villogó, esztétikailag csúnya, de kecsegtető ajánlatot kínáló bannereket mind ismerjük, és már jól tudjuk, hogy nem szabad nekik bedőlni. Érdemes azonban vigyázni a kifinomultabb, letisztultabb ajánlatokkal is, hiszen bármelyik mögött ott lehet akár a trójai vírus is.
Tipp: érdemes vírusirtó szoftvereket telepíteni a készülékeidre!
Napról-napra bővül a hasznos applikációk, szoftverek tárháza, amelyek többsége fizetős. Semmi esetre sem ajánljuk, hogy ehhez ingyenes, ám kétesnek látszó oldalakról jussatok hozzá, hiszen hosszú távon sokkal többel köthetitek be. A rosszindulatú szoftverek letölthetik, sőt továbbíthatják is adataidat a számítógépes bűnözőknek.
Tipp: Csak a hivatalos áruházakból vásárolj!
Tudtad? A biztonsági résekről a hackerek elsők között értesülnek.
Tipp: Tudjuk, hogy macerás feladat, de rendszeresen végezzétek el a telefon operációs rendszerének frissítését. Jobb félni, mint megijedni…
Tudatos médiafogyasztás
A hackerek szeretik meglovagolni az aktualitásokat, hiszen azokra mindig sokan keresnek rá és a kíváncsiság végett sokat is kattintanak különböző forrásokra. A HVG legfrissebb információi szerint ezúttal a koronavírus okozta félelmet és pánikot használták ki a számítógépkalózok.
Az IBM X-Force és a Kaspersky kutatói fedezték fel, hogy hackerek spam e-maileket küldenek felhasználóknak, amelyekben az áll, hogy a koronavírus már felütötte a fejét Japánban, és azt kérik a címzettől, hogy nyissa meg a levél mellékletét, ebből ugyanis további információkhoz juthat az arcmaszkokkal és a vírus terjedésével kapcsolatban. A melléklet megnyitása elindítja az Emotet néven ismert malware rendkívül rosszindulatú formáját, amely értékes személyes információkat – például a bankok bejelentkezési adatait – képes ellopni. A fertőzött eszköz további támadások indítására is felhasználható.
Tipp: Ne kattints a koronavírus ellenszerét hirdető e-mailekre, sem azok csatolmányaira, linkjeire!
Ultrahangokkal az androidos és iOS-es készülékek ellen
Ning Zhang mérnökinformatikus szeretné felhívni az emberek figyelmét az ultrahang veszélyeire, hiszen annak a láthatatlanságában és a hallhatatlanságában rejlik az ereje. Az emberek észre sem veszik, ha a hackerek ennek segítségével próbálják meg irányítani készülékeiket.
A St. Louis-i Washington Egyetem kutatói egy olcsón elkészíthető hardver segítségével továbbítottak 20 kHz-nél nagyobb frekvenciájú hanghullámot azért, hogy az aktiválja a telefon hangvezérlését, sőt arra is képes legyen, hogy a telefon által adott választ visszafelé is közvetítse a támadónak. Ezzel a módszerrel akár már a távolból is észrevétlenül irányítható a telefon.
Tudtad? 17 népszerű telefont vetettek az ultrahangos kísérlet alá, és mindegyik kivétel nélkül elbukott rajta.
Tipp: Ne tedd szilárd felületre – például asztalra – a telefonodat, sokkal inkább valami puhára, vagy válassz szilikon tokot, ezek ugyanis sokat felfognak a hullámokból! Nézz szét a webshopunkban, hiszen nálunk a szilikon tokok széles választékát megtalálhatod!
Jelezd nekünk like formájában, ha hasznosnak találtad a cikket, vagy írd meg a hackerekkel kapcsolatos tapasztalataidat, ha voltak! Te mit tanultál belőle?