Egy színtévesztő vagy színvak ember számára a legegyszerűbb hétköznapi dolgok is komoly problémát okozhatnak. Az okostelefon használata is problémás lehet, ha kevered a színeket. De mi okozza ezeket a rendellenességeket? Vannak olyan funkciók az iPhone-on, ami segíthet a színek megkülönböztetésében?
Színtévesztés és színvakság
Az emberiség körülbelül 4%-a valamilyen mértékben összecseréli a színeket. Magyarországon mintegy 400 000, az egész világon körülbelül 200 millió színtévesztő él.
De mi okozza a színtévesztést és a színvakságot?
A szem ideghártyáján kétféle érzékelős sejt van, a csapok és a pálcikák. A színek érzékeléséért a csapok felelnek, melyek lefedik az érzékelt fény teljes tartományát. A receptoroknak három fő típusuk van a fényérzékelési spektrumnak megfelelően: vörös, zöld és ibolya-kék.
Ha a három típus egyike hiányzik, akkor beszélünk színvakságról. Ha a receptorok mennyisége csökken vagy nem működnek megfelelően, akkor pedig színtévesztésről van szó.
Színtévesztés esetén segít az iOS
Az Apple a felhasználói élmény növelése és a tulajdonosok segítése érdekében több kisegítő lehetőséget is kínál, amely segítségedre lehet abban az esetben, ha színtévesztő vagy.
Az iOS 8-tól kezdve van olyan funkció, amelyek a könyebb kezelhetőséget segítik a színvakok és a színtévesztők számára.
Melyek ezek a funkciók?
1. A Színszűrők
A Színszűrők bekapcsolása az egyik útja, ami segíthet a felhasználóknak megkülönböztetni a színeket. A Színszűrők használatával a kijelzőn megjelenő színek könnyebben felismerhetőek lesznek.
Érdemes csak akkor használni, ha valóban szükséged van rá, mivel bekapcsolásával módosulhat a képek és videók kinézete.
A Színszűrő csak a képernyőn megjelenő képet változtatja meg, magára a tartalomra nincsen hatással.Tehát ha screenshot-ot készítesz az iPhone-on – vagy egyéb Apple készüléken – miközben aktiválva van a Színszűrő, a képernyőkép továbbra is színes lesz, ha azt más készülék jeleníti meg vagy ha a Színszűrők ki vannak kapcsolva.
A Színszűrők engedélyezése iOS rendszereken
- Nyisd meg a Beállításokat
- Kattints a Kisegítő lehetőségek elemre
- Válaszd a Kijelző és szövegméret menüt
- Válaszd a Színszűrők elemet és itt kapcsold be a funkciót
- Válaszd ki az alkalmazandó színszűrőt
A bekapcsolás után az iPhone öt lehetőséget kínál fel tt a menüben: a szürkeárnyalatos, a vörös/zöld, a zöld/vörös és a kék/sárga szűrőket, valamint a színárnyalatot.
A kiválasztott szűrő engedélyezés után az intenzitás beállításával tudod meghatározni, hogy az mennyire befolyásolja a kijelzőn megjelenő tartalmat.
2. Szürkeárnyalatos mód
A Színszűrők funkción belül érdemes kiemelni a Szürkeárnyalatos beállítási lehetőséget, amely szintén segít könnyebben kezelhetővé tenni a telefonodat. A Szürkeárnyalatos mód bekapcsolásával mindent fekete, fehér és a kettő közötti szürke különböző árnyalataiban látsz majd a telefonon.
És hogy ez a mód kíméli-e a telefon akkumulátorát?
Jogos lehet ennek a kérdésnek a feltétele, a válasz azonban egy sajnálatos nem. A szürkeárnyalatos mód nem csökkenti az akkumulátor igénybevételét, így ilyen megfontolásból felesleges bekapcsolni.
Az okostelefonok akkumulátora egyébként a nyár folyamán extra terhelésnek van kitéve. Van azonban pár egyszerű tipp, amelyeket megfogadva segítheted a telefon akkujának a túlélést.
3. Színárnyalat funkció
A Színárnyalat egy különleges beállítási lehetőség az iPhone-oknál és az iPadeknél, amivel a képernyő általános színárnyalatát és annak intezitását tudjuk megváltoztatni.
A Színárnyalatot szintén a Színszűrők menü alatt tudod beállítani. Az aktiválás után megjelenik egy csúszka, amivel személyre tudod szabni, milyen színárnyalatot emeljen ki a telefon.
4. A Színinvertálás mód iPhone esetén
Az iOS arra kínál lehetőséget, hogy az iPhone kijelzőjén invertálni tudjuk a színeket. Ez lényegében annyit jelent, hogy ami sötét volt, az világos lesz, illetve ami világos volt az invertálás után sötétté válik.
Előfordulhat, hogy ezzel is meg tudod könnyíteni a kijelzőn megjelenő szövegek olvasását.
Az iPhone esetében két különféle Színinvertálási mód közül választhatsz:
- Klasszikus invertálás
Ez a mód egyszerűen megfordítja a kijelző színeit. Lényegében úgy fog kinézni a telefon, mint egy fénykép negatívja.
- Intelligens invertálás
Az intelligens invertálás is megfordítja a kijelző színeit, kivéve a fényképek, a különböző médiaelemek és az alapból sötét színstílust használó alkalmazások színeit.
Hogyan tudod bekapcsolni a Színinvertálást?
A Színinvertálás bekapcsolása iOS esetében
- Menj a Beállításokba
- Válaszd a Kisegítő lehetőségek menüt
- Válaszd a Kijelző és szövegméret menüt
- Itt aktiváld az Intelligens invertálás vagy a Klasszikus invertálás gombot
További kisegítő lehetőségek
Az eddig bemutatott módszerek nagy segítséget nyújthatnak színtévesztő vagy színvak felhasználók számára. Vannak azonban további lehetőségek is, amelyek használatával még kényelmesebbé tudod tenni a telefonhasználatot.
Gyakran előfordul – akár egy cikk olvasása közben is – hogy a szövegben a linkeket vagy akár a gombokat jelző szavak, kifejezések minden további kiemelés nélkül, egyszerűen csak más betűszínnel vannak jelölve.
Neked is nehezen megy, hogy megtaláld ezeket?
Szerencsére ebben az esetben is kínál megoldást az Apple.
1. Gombalakzatok az iOS rendszerben
A Gombalakzatok beállítással megváltoztathatod azoknak a szövegeknek, elemeknek a megjelenését, amelyek nehezebben vehetőek észre.
Ha bekapcsolod, az iOS különböző alakzatokká változtatja a nehezen észrevehető gombokat, megkönnyítve így azok észrevételét.
Például aláhúzással jelöli meg a Vissza gombot a Beállítások alkalmazásban, vagy a szövegekben a linkek ebben az esetben már aláhúzással fognak megjelenni.
A Gombalakzatok engedélyezése iOS rendszereken
- Menj a Beállításokba
- Válaszd a Kisegítő lehetőségek menüt
- Válaszd a Kijelző és szövegméret menüt
- Aktiváld a Gombalakzatok lehetőséget
2. Be/ki címkék használata
Ha már a nehezen észrevehető részleteknél tartunk van még egy beállítás, ami nagyban megkönnyítheti az iPhone mindennapi használatát.
Az alkalmazásoknál általában egy csúszka zöldre váltása és a csúszka mozgása jelzi, hogy egy adott beállítást be van-e kapcsolva.
Egy színtévesztő számára azonban ez a funkció nem tökéletes, hiszen ha például nem tudja a zöldet megkülönböztetni más színektől, akkor neki valójában nem fog zölddé változni a gomb, így nem tudja, mikor van aktiválva az adott funkció.
Pont erre a problémára nyújt megoldást a Be/ki címkék funkció. Ha ezt bekapcsolod, akkro az aktivált gomboknál megjelenik egy I betű, míg a kikapcsolt alkalmazások esetén O betű jelenik meg.
Be/ki címkék aktiválása iPhone esetében
- Menj a Beállításokba
- Válaszd a Kisegítő lehetőségek menüt
- Válaszd a Kijelző és szövegméret menüt
- Kapcsold be a Be/ki címkék funkciót
3. Differenciálás színek nélkül
Egyes alkalmazások, leggyakrabban az üzenetküldő applikációk, színeket használnak minden egyéb más jelzés nélkül, a különböző állapotok megjelenítésére.
Tehát ha kapsz egy új üzenetet, csak egy színváltozással jelzi az applikáció, hogy olvasatlan leveled van.
Nincs erre valami jó megoldása az iOS-nek?
Szerencsére erre is gondoltak a Apple-nél. A Differenciálás színek nélkül beállításával módosíthatod az alkalmazásokat, hogy egy alakzatot vagy más ikont jelenítsenek meg állapotváltozás esetén.
A Differenciálás színek nélkül bekapcsolása
- Menj a Beállításokba
- Válaszd a Kisegítő lehetőségek menüt
- Válaszd a Kijelző és szövegméret menüt
- Kapcsold be a Differenciálás színek nélkül funkciót
Szívesen segítünk a beállításokkal, látogass el hozzánk!
Reméljük, hogy találtál a cikkben olyan megoldásokat, amelyek megkönnyítik a telefonod mindennapi használatát. Ha további kérdéseid merülnének fel a témában vagy segítségre van szükséged a beállításokat illetően, ne habozz, gyere el hozzánk!
Ha sietned kell és nem szeretnél sorban állni, akár időpontot is foglalhatsz hozzánk.