Kedves Ügyfeleink! Szervizünk 2024.12.20. és 2025.01.02. között zárva tart! Nyitás: 2025.01.03-án. (X)
A gigászok csatája idén sem maradhat el a két gyártó ügyeletes csúcsmodelljei között. Ezúttal a Samsung komolyan odatette magát, hogy a csatából ő kerüljön ki győztesen - vajon most sikerül a Galaxy S10-nek, amibe az elődeinek beletört a bicskája vagy az iPhone marad a telefonok koronázatlan királya?
A tavalyi évhez képest egyértelműen fordult a kocka, már ami az iPhone XS és a Galaxy S10 dizájnját illeti. Idén az Apple nem okozott komolyabb hardveres meglepetést, formában gyakorlatilag ugyanazt kaptuk, mint az iPhone X esetén – az újdonságot pedig mindössze a méretekben kereshetjük. A Samsung ezzel ellentétben „all in” alapon egy tökéletesen új külsőt kölcsönzött a Galaxy S10 triónak, amivel eddig egyetlen más készüléken se találkozhattunk.
A legfrissebb Galaxy modellek Infinity-O kijelzővel rendelkeznek, aminek érdekessége, hogy a notch megoldást nélkülözve (egy kamerakivágás híján) nyújtanak teljes képernyős élményt.
De ne akadjunk el a külsőségeken, nézzük sorra, hogyan teljesít a Galaxy S10 az immár fél éve a piacon vágtató iPhone XS-sel szemben.
iPhone XS vs. Galaxy S10 – Kijelző
Ha már a kijelzővel indítottunk, vizsgáljuk meg jobban ezt a kérdést. Mindkét telefon AMOLED-es, az egyezés pedig nagyjából ki is merül ebben. Az iPhone XS 5,8 hüvelykes kijelzőjéhez 24361 x 125 felbontás társul, míg a Galaxy S10 ennél több, 3040 x 1440 képponttal büszkélkedhet a maga 6,1 hüvelykes megjelenítése mellé (amihez a már megszokott lekerekített képernyőt is megkapjuk).
Ez alapján elsőre a Samsungnak gratulálhatnánk, de a különbség cseppet sem elsöprő és persze azt se felejtsük el, hogy a specifikációk mellett a kijelző dizájn is fontos szempont lehet – például annak, aki már a világból is kiszaladna a notch miatt.
iPhone XS vs. Galaxy S10 – Kamera és akkumulátor
Kamerák számát tekintve egyértelműen a Samsung halad az élen, hiszen az Apple-nek még mindig nem sikerült az aktuális csúcsmodellbe három hátlapi kamerát építeni, így értelemszerűen az iPhone XS is „mindössze” két lencsével tudja a fotókra szomjazók vágyait kielégíteni (megjegyzem remek minőségben). A Galaxy S10 viszont triplázik és egészen biztos, hogy gyönyörű képeket tud lőni.
Az viszont egyáltalán nem eldöntött kérdés, melyik telefon kamerája teljesít jobban és mint tudjuk, a minőség mindig többet ér, mint a mennyiség – várjuk is már a fotós teszteket.
Akkumulátor kapacitás terén is a Galaxy S10 operál nagyobb számokkal (3,400mAh, szemben az iPhone XS 2,658mAh-ével), de ne felejtsük el, hogy ez a nagyobb kijelzőnek is köszönhető, amit sokan már kényelmetlennek érezhetnek kézben tartva. Mindkét telefon tölthető egyébként gyorsan és vezeték nélkül is - kis plusz, hogy az S10-ről akár más eszközöket is fel lehet tölteni ilyen formában (egy pont a Samsungnak).
iPhone XS vs. Galaxy S10 – Processzor és memória
Rövidre fogva a processzor kérdését, ahogy eddig, úgy ezúttal sincs túl sok esélye az Apple A12 Bionic chip-pel szemben a Snapdragon/Exynos frissítéseknek. Egyszerűen még nem sikerült annyira eltalálni a fejlesztéseket, hogy az versenyre kelljen az iPhone XS processzorával.
Ezzel ellentétben a Galaxy S10 elődjeihez hasonlóan már lépéselőnyben van, ha a memóriáról esik szó. Az előző szériához képest dupláz a csúcsmodell és 8GB RAM-ot tudhat magáénak, míg az Apple nem vitte túlzásba és mindössze 4GB RAM-mal áldotta meg az iPhone XS-t (a korábbi 3GB helyett).
Ebből is látszik, hogy mindkét telefon mellett lehet pro és kontra érveket sorolni és leginkább az emberek ízlése (na meg rajongása) fogja eldönteni, melyik lesz népszerűbb az eladások alapján.
iPhone XS vs. Galaxy S10 – Face ID és ujjlenyomat olvasó
Amikor az iPhone X a maga kis kijelző bevágásával bevezetett minket a Face ID világába, a Samsung volt az, aki hangosan és nyíltan gúnyolni kezdte a notch használatát - annak nem feltétlenül elegáns megjelenése miatt. Talán ezért, talán mert még mindig nem sikerült tökéletesre fejleszteni ezt a megoldást, de tény, hogy a Galaxy S10 széria sem kapott arcfelismerő funkciót. Helyette viszont kaptunk beépített ujjlenyomat olvasót, ami bár jó ötletnek tűnik, közel sem biztos, hogy osztatlan sikert fog aratni.
Ezt csak az idő és a közben felmerülő problémák fogják eldönteni, mindenesetre a Face ID továbbra is biztonságosabb megoldásnak tűnik.
Összegzés
Egyértelmű, hogy az Apple és a Samsung is keményen odateszi magát, hogy megőrizze előkelő helyét az okostelefon gyártók közt. Most viszont egy kicsit úgy tűnik, mintha az iPhone XS csak egy arany változatban is elérhető iPhone X szintjén maradt volna (ami a rajongók figyelmét sem kerülte el) – ez persze nem von le az értékéből, mindössze nem is tesz hozzá érdemben.
A Galaxy S10 formailag és teljesítményben is nagyot fejlődött a Galaxy S9-cel szemben és így talán már a gigászi ár is érthetőbb a Samsung részéről. Persze nem elég, ha papíron jól teljesít, hiszen az igazi ítéletet ebben a csatában is csak a kőkemény számok fogják meghozni.