Mára már mindnyájan hozzászoktunk ahhoz, hogy az okostelefonjainkat kvázi bármire fel tudjuk használni. Ha úgy akarjuk egy szempillantás alatt változik át mondjuk zseblámpából videokamerává és fordítva. Pontosan emiatt olyan könnyű megfeledkezni arról, hogy mennyire bámulatos maga a technológia, ami megvalósítja ezt a kényelmet számunkra.
A szóban forgó technológia természetesen nem létezne a tudomány nélkül. Anélkül a tudomány nélkül, ami körbefonja az életünket, amit nap mint nap felhasználunk arra, hogy nagyszerűbbnél nagyszerűbb dolgokat hozzunk létre, legyen szó gyógyszerkutatásról, csillagászatról, fizikai áttörésekről, vagy egyszerűen arról, hogy te magad hogyan használod a számítógéped vagy vezeted az autódat. A tudományt nem tudod kikerülni, a tudomány „ott van minden félrecsúszott nyakkendőben”!
Ha esetleg mégis úgy éreznéd, hogy nincs elég belőle az életedben, akkor jó helyre kattintottál; a továbbiakban 5 olyan appot mutatunk be neked, ami segíthet hozzájutni a napi tudomány-adagodhoz.
1. TED – Technológia, szórakozás és dizájn
Ha semmit nem mond neked a TED-talk esetleg TED-konferencia kifejezés, akkor bizonyára azzal sem vagy tisztában, hogy mi mindenből maradtál ki eddig. A TED 3 angol szóból tevődik össze: a T felel a technológiáért (Technology), az E a szórakoztatásért (Entertainment), a D pedig a dizájnért. És ezzel össze is foglaltunk egy TED-konferenciát, mely az imént felsorolt dolgokkal kapcsolatos beszélgetésekből és előadásokból épül fel, amiket egytől-egyig nagyszerű koponyák tartanak.
Az egyik videóban Stephen Hawking beszél az univerzum titkairól, egy másikban az Amazon alapítója, Jeff Bezos vezet be a webfejlesztés világába, míg egy harmadik előadás során végignézhetjük, hogy hogyan készít pillanatok alatt sárgarépából klarinétot egy srác a színpadon. Videók ezrei érhetők el mindenféle nyelven, így hát hatalmas hiba lenne figyelmen kívül hagyni ezeket a konferenciákat.
Bár a TED videók az alkalmazás nélkül is hozzáférhetőek, a legkényelmesebb megoldás mégis az app használata, hiszen sokkal egyszerűbb így nyomon követni az előadásokat miközben úton vagy. Az alkalmazással letöltheted és könyvjelzőzheted a kedvenc videóidat, értesítéseket kaphatsz a legfrissebb előadásokról és rádiós üzemmódban is hallgathatod, emellett hozzákapcsolhatod a Chromecasthoz és az Android TV-hez is. A TED-talkok mindig naprakészek emellett remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy egy kis tudományt vigyél a hétköznapokba.
Az appot az Android és az Apple alkalmazásboltjaiban egyaránt megtalálod.
2. Science Daily – A napi adag
A mai világban majdhogynem lehetetlen feladat minden egyes kis tudományos újdonsággal tisztában lenni, ami épp napvilágot lát. Egyszerűen nincs elég szabadidőnk rá, hogy a téma legfrissebb híreit és áttöréseit kutassuk. De szerencsére segítségünkre siet a Science Daily (Napi Tudomány)! Ez az alkalmazás pontosan arra lett kifejlesztve, hogy segítsen neked megkeresni a legfrissebb híreket a tudomány világából anélkül, hogy ez bármiféle erőfeszítésedbe kerülne. Az app szinte még forró és ropogós cikkek ezreit szolgáltatja neked, tudományos témák tucatjai közül válogatva.
A Science Daily jelentéktelen kis hírfoszlányok helyett kismillió olyan cikkel szolgál, amely enyhíti a szomjadat a tudományos tényekre. Az olyan főbb menüpontokon belül, mint pl. az Egészség és az Oktatás még rengeteg almenüpont áll az olvasók rendelkezésére. Beállíthatod, hogy aktuálisan a top tudományos tények érdekelnek-e vagy épp a legfrissebbekre vagy kíváncsi. A könyvjelző funkció ennél az appnál is működik, emellett megoszthatod a cikkeket a barátaiddal vagy nagyíthatod a betűméretet, hogy még kényelmesebbé tedd az olvasást.
Töltsd le az AppSotre-ból vagy a Google Play-ből!
3. Skeptical Science – kritikus tudósoknak, tudóskritikusoknak
A klímaváltozás napjainkban igencsak „nagy ügy”, továbbá egy meglepően megosztó téma is. Rengeteg vélemény, hibás-és félinformáció terjeng a témával kapcsolatban, és laikus füllel hallgatva a vitákat igen nehéz megmondani, kinek van igaza és kinek nincs. A Skeptical Science alkalmazás készítői ezt megunták és létrehoztak egy applikációt, aminek elsődleges célja elmagyarázni azt, hogy mit mond maga a „szakma”, a megbízható tudomány erről a mindenkit érintő természeti jelenségről.
Az alkotóknak egy olyan appot sikerült összehozniuk, ami könnyen kezelhető és egyszerű módon segít téged abban, hogy kiműveld magad a vitatott témában. Felsorakoztatja a leggyakoribb állításokat és kijelentéseket a klímaváltozással kapcsolatban, majd tudományos tényekkel mutatja be azokat a pontokat, ahol az idézett kijelentések a leginkább hibásak és-vagy pontatlanok.
Minden állításhoz tartozik egy oldal, ami tartalmazza az összes szükséges információt, fent olvasható az adott „okoskodás”, alatta az, hogy mit mond a tudomány az üggyel kapcsolatban, ezt követik a magyarázatok, tények és források. Ez a mesterhármas rendkívül követhetővé és könnyen megérthetővé teszi azt a tudományt, amik a vitás helyzetek mögött állnak.
Ahogy mondani szokás: a tudás hatalom, és valóban, igen nehéz vitába szállni az ellen, amit az adott problémákkal kapcsolatosan a szakértők mondanak. Mindenképp hasznos app, melyet ide kattintva Android, ide kattintva pedig Apple készülékekre tölthetsz le.
4. Electronics 101 – Vissza az iskolapadba
Gondoltál már arra, hogy nem ártana felfrissíteni az elektronikával kapcsolatos tudásod? Kérdezett már tőled olyat gyermeked vagy fiatal családtagod, amire egyszerűen nem tudtál válaszolni? Ha mindkét kérdésre igennel feleltél , akkor az Electronics 101 alkalmazás neked lett kitalálva! Ez csak egy alkalmazás a sok közül, amit az Education Flow alkotott, és többek között olyan, sokak szerint ördögtől származó témakörökben segít felfrissíteni a tudásod, mint a fizika, a biológia és a matek.
Az összes ilyen applikáció elérhető bárki számára, függetlenül attól, hogy a letöltő tanult-e már az adott témákról vagy ez az első „összecsapása” velük. Csömört fogsz kapni a szakkifejezésektől, definícióktól, és az általánosan használt szimbólumoktól.
Ez a „101 alkalmazás” többé-kevésbé tankönyveket tartalmaz, és igen jól funkcionálnak. Könnyedén felfrissítheted általuk az anno iskolában tanultakat vagy elkezdheted önmagad tanítani az alapoktól kezdve. Könnyű őket használni és még akkor is elérhetőek, ha éppen nem vagy online.
Az applikáció egyelőre csak a Google Play áruházban tölthető le.
5. Hubble Space Center – „A végtelenbe és tovább!”
„Az űr, a legvégső határ!” Ez az utolsó olyan terület, amit még nem fedezett fel az ember, amiről a legkevesebbet tudunk. A páratlan Hubble Space Center nevű applikáció - melynek a legjobb része a Hubble Space Telescope, szó szerint lehozza nekünk a csillagokat az égről. Ez egy nagyszerű alkalmazás az űr szerelmeseinek, függetlenül attól, hogy mennyire friss a románc.
A Hubble Space Center mindent elérhetővé tesz számodra, ami az űrrel kapcsolatos. Ez a kis kézi planetárium olyan képeket szolgáltat neked az űrből, amilyeneket szabad szemmel aligha látnál, továbbá olvashatsz csillagászati híreket és infókat magáról az applikációról is általa.
Képek ezrei közül válogathatsz, megoszthatod őket Facebookon vagy akár háttérképnek is beállíthatod őket. Ha gondoltál már arra, hogy sokkal közelebbről akarod látni a világűrt, ez az alkalmazás egy remek lehetőséget nyújt neked a szemlélődéshez.
Ha Apple készüléken használnád az alkalmazást, töltsd le az AppStore-ból, ha pedig Android készüléken, a Google Play-ben találod meg.