A fagyos időjárás, a jég és a hó miatt a tél nem feltétlenül az év legjobb időszaka az okostelefonok számára, hiszen számos veszélynek vannak ilyenkor kitéve. A következő hasznos tippek és trükkök mindenképpen segítenek majd abban, hogy sérülésmentesen kihúzza a zord telet a kedvenc készüléked.
Közeleg a tél. Ez nem csak a Trónok Harca rajongóknak okoz hidegrázást, hiszen sokan nem szeretik a telet - ahogy a legtöbb okos szerkentyű sem. Tudtad például, hogy hidegben gyorsabban merül az iPhone?
De ahogy azt a felfedező Ben Saunders bemutatta a Galaxy A5 esetében, amikor a Déli-sarkra utazott, az okostelefonoknak nem feltétlenül kell károkat elszenvedniük télen, ha megfelelően használják őket. Adunk pár hasznos tippet, hogy megússza a leghidegebb napokat a telefonod.
Mindig tartsd testközelben a készülékedet
Mindent meg kell tenned annak érdekében, hogy ne hűljön ki a telefonod. Nem szabad a készüléket a táskádban vagy a hátizsákodban tárolni, a lehető legközelebb kerüljön a testedhez; például a belső zsebedben.
Ugyanakkor a téli sportolóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy az okostelefon “viselése” további biztonsági kockázatot jelenthet. Balesetet okozhat, ha sportolás közben esel egyet, ezért ügyelned kell arra, hogy megfelelően ki legyen párnázva a zsebedben a készülék. Legjobb megoldás, ha egy ütésálló UAG tokba bújtatod, a márka egyik legjobb termékét külön cikkben is bemutattuk.
Az LCD kijelzők különösen érzékenyek a hidegre
A folyadékkristályok képesek megfagyni, de legalábbis ideiglenesen korlátozni a kijelzőt. Maradandó károsodást okozhat, ha folyamatos hidegnek teszed ki a készüléket.
Az OLED panelek ezzel szemben nem rendelkeznek ezzel a problémával, de persze ezek sem szeretik a túl hideg időjárást. Így ha meg szeretnéd védeni a kijelzőt, csak vészhelyzetben és a lehető legrövidebb ideig használd a telefont szélsőséges hidegben.
Az akkumulátor sem szereti a 0 fok alatti hőmérsékletet
A kijelzőn kívül az akkumulátor egy olyan okostelefon alkatrész, amelyet nagymértékben károsít a hideg, emiatt a kapacitása is észrevehetően csökken.
Az is nagyon káros, ha a jéghidegre kihűlt telefont csatlakoztatod töltőre. Emiatt csak akkor töltsd fel a telefonodat, ha újra eléri a normál hőmérsékletet.
Ha GPS-ként használod vezetés közben, semmiképp se hagyd a telefont a kocsiban, mindenképp vidd magaddal. Az autók nagyon gyorsan lehűlnek ha a motor nem fut, így ha ott hagyod a telefonodat, az olyan, mintha hűtőszekrénybe tennéd.
A hideg mellett a második legnagyobb probléma a nedvesség
A téli időszakban sokat esik az eső és a hó, és persze a latyak, a pocsolyák, az esőcseppek és a jég is mind olyan tényező, ami nem jó a telefonoknak, de egy vízálló Ghostek tokkal és egy kicsit nagyobb elővigyázatossággal azért tudsz tenni valamit annak érdekében, hogy ne essen kár ilyenkor a telefonodban.
Van egy rejtett veszély is: a páralecsapódásból létrejövő nedvesség
Ez akkor keletkezik, amikor hirtelen felmelegítesz egy hideg tárgyat - akik szemüveget viselnek, sokat tudnának mesélni erről a jelenségről, lásd a cikk írója. Emiatt mindig adj időt az okostelefonodnak arra, hogy természetes körülmények között nyerje vissza a normális hőmérsékletét, és semmiképpen se tedd fűtőtestre, és még csak véletlenül se próbáld meg hajszárítóval felmelegíteni, hiszen akár a kijelző üveg is megrepedhet.
Elhinnéd? A telefontokok védelmet nyújtanak
A különböző ütésálló tokok használatnak gyakorlatilag kötelezőnek kellene lennie télen, mivel drámaian képes csökkenteni a veszélyt, ha leejtenéd a telefonodat.
Miért? Mert ha elcsúszol a jégen, nemcsak te esel, hanem a telefonod is, illetve a téli vastag kesztyűkben nem is tudod olyan biztonsággal megfogni a készülékedet.
Egy masszív tok jobban védi a telefont egy eséstől, de sok esetben még a levegőben lévő nedvességtől is képes megóvni a készüléket egy jó tok.
Fontos kiemelni egy általános tévhitet: míg az embereknél a kesztyű és a zokni melegen képes tartani a végtagokat, addig a telefontokok nem tudják melegen tartani a készüléket.
A kesztyűknél maradva: sok okostelefon kínál már úgynevezett kesztyű üzemmódot - melyet a beállításokban tudsz ki- és bekapcsolni - ami egész praktikus a téli időszakban. Ez azonban általában befolyásolja az érintések érzékenységének pontosságát, emiatt például az ujjlenyomat-érzékelő zárat sem tudod így kioldani. Ha olyan okostelefonod van, mely rendelkezik arc felismerő zárfeloldási funkcióval, - mint az iPhone X - akkor szerencsésnek mondhatod magad.
Hóba ejtettem a telefonomat, mit tegyek?
Ha az okostelefonod vizes lesz vagy nedvességre utaló jeleket látsz a kijelző üveg belsejében, akkor amint lehet, hamar cselekedj. Mi ilyenkor azt szoktuk javasolni, hogy gyorsan vedd ki a SIM-kártyát és a memóriakártyát, és hagyd nyitva a nyílást.
Ha az okostelefon kivehető akkumulátorral rendelkezik, akkor gyorsan el kell távolítani azt is. Sok készülék ma már beépített akksival rendelkezik, a legjobb amit tehetsz ebben az esetben, ha kikapcsolod a telefont. Ezzel még mindig nem tettél eleget.
Még ha újra működőképes is lesz, a rozsdásodás miatti meghibásodásokat csak később fogod tapasztalni. Ezért minden esetben szükséges ultrahangos tisztítást végezni rajta!
A Te készüléked is áldozatául esett már a zord téli időjárásnak? Van esetleg még valamilyen tipped, hogy tudják biztosan túlélni a fagyos időszakot az okostelefonok? Írd meg nekünk lent a hozzászólásokban!
(forrás: androidpit.com)