Lehet, hogy a Te okoskészüléked is beázásos hibajeleket produkál, de emlékszel rá, hogy bármikor is folyadékba ejtetted volna az eszközt? Hallottál már az ultrahangos tisztításról, de nem tudod, pontosan mit is jelent? Egyszerűen csak érdekel, hogyan javítjuk a beázott okoskészülékeket? Akkor ezt a cikket kifejezetten Neked írtuk.
Okostelefon, tablet és laptop beázás következtében
Persze sokan legyintenek, mondván ki ne tudná, hogy az ultrahangos tisztítást beázott okostelefonok, tabletek és laptopok javításának érdekében végzik. A válasz azonban nem ennyire egyértelmű. Többek között azért, mert kisszámú forrásból tájékozódhatnak a kevésbé szakértők azzal kapcsolatban, hogy pontosan milyen hibajelek utalnak az UH-tisztítás szükségességére.
Ráadásul a megnevezés is félrevezető lehet, a gyakorlat pedig azt mutatja, hogy az is. Ugyanis számos ügyfelünk érkezett már Apple és Android szervizeinkbe azzal a kéréssel, hogy portalanítsuk okoskészülékeiket ultrahangos tisztítógépeink segítségével.
Ebből pedig az következik, hogy a potenciális vásárlók nincsenek megfelelően tájékoztatva arról, hogy ez a folyamat a beázott okoskészülékek javítására szolgál.
Ezenfelül fontos tudnod, hogy nem csupán akkor beszélhetünk beázásos jellegű meghibásodásról, ha az eszköz vízbe esik vagy egy nyári zápor gondoskodik a folyadékpótlásáról.
Számos készülék ázik be azért, mert tulajdonosaik egy forró zuhany ideje alatt a fürdőben tárolják őket. A helyiségben ekkor felhalmozódó pára pedig a telefon apró csatlakozóin és résein keresztül bejut annak belsejébe és megkezdi a pusztítást. A legrosszabb eset, amivel találkoztunk, egy olyan iPhone volt, melynek alaplapját egy az egyben cserélnünk kellett a beázás okozta károk miatt.
Mire használjuk az ultrahangos tisztítást?
Egy átlagos vízcsepp akár 5-10 apró okostelefon és tablet elektronikai alkatrészt is képes lefedni. Mindenki által ismert tény, hogy a nedvesség vezeti az elektromosságot. Az okoskészülékeinkben dolgozó alkatrészek alapvető tulajdonsága, hogy működésük során a rajtuk keresztül mozgó elektromosság bizonyos akadályokba ütközik - ezt nevezzük ellenállásnak.
Az elektromosságnak pedig van egy olyan tulajdonsága, hogy minden esetben igyekszik a legkevesebb ellenállást kifejtő közegen áthaladni - ami egy beázott készülék esetében a folyadék lesz.
Ez azért történik, mert az előzetesen rendkívül precízen megtervezett elektronikai hálózatban olyan áramköri csatlakozási pontok között is létrejön kapcsolat, melyek között nem lenne szabad.
Az ilyen jellegű rendellenes működés pedig a készülék bizonyos alkatrészei a hibás működés során fellépő jelentős hő leadás miatt túlhevülnek. Ez azért jó, mert egy párás levegő okozta beázást legtöbb esetben észre sem veszünk. Ha azonban szokatlan túlmelegedést tapasztalunk, sejthetjük, hogy azonnal szervizbe kell vinnünk az eszközt, hogy a szakemberek elvégezhessék annak ultrahangos tisztítását.
A készülék belső alkatrészein rendkívül gyorsan terjednek az oxidációs szennyeződések, ezért különösen fontos a lehető leggyorsabban szervizbe vinni az eszközt.
(kép forrása: sosav.com)
Hogyan működik az ultrahangos tisztítás?
Az ultrahangos tisztító vizes vagy szerves oldatban nagy frekvenciájú hanghullámok segítségével távolítja el az alkatrészeken található, oxidáció során keletkező szennyeződéseket. Az ultrahang hatására a tisztítóberendezésben lévő vízből gáz halmazállapotú anyag képződik (ezt nevezik kavitációnak), ennek hatására pedig apró buborékok keletkeznek, melyek mechanikusan lazítják fel az alkatrészekre lerakódott szennyeződéseket.
Az alkatrészek belső részében is?
Az apró buborékok az olyan rejtett, nehezen hozzáférhető részeit is elérik az alkatrészeknek, melyeket szabadkézzel esélyünk sem lenne hatékonyan megtisztítani. Ebből kifolyólag a beázott okostelefonok, tabletek és laptopok javítására jelenleg nincs optimálisabb mód, mint az ultrahangos tisztítás.
A tisztítóberendezésben lévő vízhez a szennyeződések fajtájától függően olyan anyagokat adunk, melyek csökkentik a felületi ellenállást, így több és kisebb buborék képződik. Ezenfelül a víz hőfokának, illetve a rezgéshullámok frekvenciájának beállításával is növelhetjük a hatékonyságot.
Fontos kiemelni, hogy a folyamat a tisztítandó eszközben nem okoz mechanikai elváltozást, azaz nem kell attól tartanunk, hogy a különböző frekvenciájú rezgéshullámok hatására esetleg meghibásodik.
Milyen egyéb területeken használnak még ultrahangos tisztítást?
A leggyakoribb felhasználási terület – a finomtechnikai alkatrészek tisztításán kívül – az ékszerészet, ahol az apró nemesfémekről távolítják el a szennyeződéseket. Ezen kívül használnak ultrahangos tisztítást a fogászatban és a sebészetben is az eszközök tisztítására.
Ha a telefonod vagy a tableted vízbe ejted, akkor a lehető leggyorsabban el kell vinned egy szervizhet, ahol a cikkben leírt módon kitisztítják, megmentve ezzel a készüléket a komolyabb meghibásodásoktól. Ne feledd, a gyorsaság kulcsfontosságú beázás esetén!
Tervezd meg az idődet, ne állj sorba!
VIP szolgáltatás. VIP ügyfeleknek.
Válassz egy szabad időpontot, és soron kívül intézzük a hibás készüléked javítását
Válaszd a kényelmet, intézd a szervizt otthonról!
Ki sem kell mozdulnod otthonról ahhoz, hogy hibás készüléked megjavítsuk. Jelezd felénk igényed, és hozzuk-visszük megjavítva.
Többet a szervizfutárról »