Az okostelefonok a nem profi használók között már kiváltották a hagyományos fényképezőgépeket. Most megmutatjuk, hogyan lehet emlékezetes fotókat készíteni az iPhone-okkal.
Az iPhone a legkedveltebb okostelefon-fényképezőgép
A Flickr-re már több iPhone-al készített fotó került fel, mint bármilyen más fényképezőgéppel készült kép. Az okostelefonok, így az iPhone-ok fotós sikerének több egyszerű összetevője is van: először is mindig nálunk, és mindig közel vannak (általában a zsebünkben), így villámgyorsan a kezünk ügyébe kerülhetnek. Ráadásul az iPhone-nal még a képernyő feloldásával sem kell vacakolni, hiszen a képernyőzár felfelé csúsztatásával gyorsan és könnyedén lehet vele fotózni. Egy fényképezőgépet be kell kapcsolni, levenni a lencse takarót és csak ezek után kezdhetünk bele a fotózásba.
Mit, hogyan és miért?
A legelső és egyben legfontosabb tanács, hogy a jó fotó készítéséhez először is le kell törölni a lencsét. Ezt követően a megfelelő tájolás kiválasztásához előnyös lehet a segédvonalak bekapcsolása is, amit a Beállítások > Fotók és kamera > Kamera > Rács menüpont alatt lehet megtenni. Harmadszor pedig - ha van rá lehetőség - érdemes állványt használni, vagy legalább egy fix helyre letámasztani az iPhone-t. Így biztosan élesek lesznek a képek.
A HDR funkció
A háttér és a fotónk középpontjában lévő téma együttes élességéhez a HDR (High Dynamic Range) funkciót kell bekapcsolni. Ezt a fotó alkalmazáson belül a Beállítások menüben, vagy a kép felső részén lehet ki- és bekapcsolni. Alkalmazása során az iPhone egyszerre három képet is készít (egy normál, egy alul- és egy túlexponált változatot), amelyeket a készülék szoftveresen összefésül. A legjobb minőség pedig akkor érhető el, ha az iPhone és a fotózott objektum is mozdulatlan.
Fontos figyelembe venni továbbá, hogy ha a HDR be van kapcsolva, akkor a vaku nem működik. iPhone 5s vagy újabb modellen az Auto HDR lehetőséget kiválasztva az iPhone automatikusan a HDR beállítást fogja használni, amikor az a leghatásosabb. A fotó normál és HDR verziója is megjelenik a Fotókban, ahol a HDR verziójú képeket a sarkukban látható „HDR” felirat jelöli.
Panoráma
A panorámafotó az egyedi tájképek készítéséhez lehet remek funkció. Ezt a Fotó menüben kell kiválasztani, és a zárgombra koppintás után lassan a megjelenő nyíl irányába kell pásztázni, vagyis elmozdítani az iPhone-t. Ha pedig éppen a másik irányba szeretnéd elkészíteni a panorámaképed, akkor először a nyílra kell koppintani a fordítási irány megváltoztatásához, míg a függőleges pásztázáshoz egyszerűen csak el kell fordítani az iPhone-t. Természetesen a nyílra bökéssel ilyenkor is lehetőség van a pásztázás irányának megváltoztatására.
Sorozatfelvétel
Akkor, ha valami olyan témát fotóznánk, ami mozog, érdemes sorozatkép funkciót alkalmazni, hogy biztosan legyen egy éles képünk. A sorozatképek elkészítéséhez folyamatosan nyomni kell a zárgombot, a képernyőn pedig látni fogjuk az elkészített képek számát. A gyors mozgások rögzítéséhez, így a jó sportfelvételek készítéséhez is sok fényre van szükség, viszont a túl sok és erős fény sem jó. Ilyenkor érdemes egy árnyékos helyről fotózni, ekkor ugyanis kevesebb az esélye, hogy a lencsén megcsillanó napfény vagy a fotó kiégése miatt romlik a kép minősége. Ami még hasznos tanács lehet, hogy a sorozatfelvételek készítése után érdemes kiválasztani a kedvenc fotókat, a többit pedig törölni. Ezt a készülék fel is kínálja, így egyszerűen elvégezhető.
AE/AF kikapcsolása
Ha el szeretnénk kerülni, hogy egy nem kívánt pillanatban az iPhone kamerája újrafókuszáljon, akkor az AE/AF (automatikus expozíció és automatikus fókusz) zárolási funkcióját kell segítségül hívni. Ezzel kikapcsolhatjuk az autófókuszt, és az automatikus expozíciót is méghozzá úgy, hogy hosszan kell megérinteni a fókuszálni kívánt területet a képernyőn. Ha sikerrel jártunk, akkor megjelenik az AE/AF zárolása felirat. Erre akkor lehet még szükségünk, ha az automatika nem az általunk fontosnak tartott motívumra állítja az élességet, és ezt korrigálni szeretnénk.
A vaku használata
A vaku használata sok esetben jól jön, hiszen a kevés fény esetén is képes előhozni a fotózott téma apró részleteit. Viszont sokszor semmi értelme, vagy egyenesen elrontja a képet. Például egy nagy nyitott térben, mint amilyen egy koncertterem a vaku használata tulajdonképpen értelmetlen. Ilyenkor a HDR funkció használatával lehet kompenzálni a rossz fényviszonyokat. Természetesen túl nagy nyüzsgés mozgás közben itt is jó esélyjel ront az eredményen, nem pedig javít. Ha valamilyen fényvisszaverő felület, például tükör, ablak vagy egy képernyő van a közelben akkor az arról visszaverődő fény kifehérítheti, kiégetheti a képet. Ilyenkor ki kell kapcsolni a vakut. Ezt a fotózási képen található vaku ikon megnyomásával lehet megtenni. Automata módban korábban nem lehetett tudni, hogy az iPhone mikor fog vakuzni. A fejlesztők viszont ezt a problémát már megoldották, hiszen már az automata módban, az exponáló gomb felett közvetlenül megjelenik egy aprócska vaku ikon, amikor a telefon a vakut is használni fogja. Így senkit sem érhet meglepetésként a felvillanó vaku.
Képszerkesztés
Különböző szűrők alkalmazásával már a fotók elkészülése előtt lehet vinni némi extrát a képbe, de azok után az iPhone-on is lehet fotókat szerkeszteni. Általában a fehéregyensúlyon, az élességen vagy a kontraszton kell módosítani, de a kiemelésnél a körülvágás is hasznos lehet. Ehhez a legegyszerűbb az iPhone-ra letölthető valamelyik képszerkesztőt választani. A Framatic például az egyik legnépszerűbb és ingyenesen letölthető alkalmazás. Ezekkel az utómunka ugyanis sokkal egyszerűbb és rövidebb lehet, mint számítógépes társaikon. Persze számtalan fizetős termék mellett rengeteg olyan ötletes iPhone kiegészítőt is találni, amellyel olcsón és egyszerűen varázsolhatod egyedivé fotóid.
Az iOS újításai
A Fotók alkalmazásával az iPhone tulajdonosok egyszerűen kereshetik meg kedvenc fotóikat, hála a ma már nem is annyira ritkának számító keresőfunkcióknak (amellyel akár még a készítés dátuma szerint is kereshetnek) és az intelligens albumoknak, amelyek automatikusan rendszerezik a fényképeket. De a fotószerkesztés is könnyebbé vált. Például a felvételek összes szín- és fénybeállítását egyetlen vezérlővel lehet kezelni, amelyet a három egymásba fonódó karikára koppintva érhetünk el. A Fotók alkalmazás ráadásul még a rosszul sikerült beállításokat is helyrehozhatja, ugyanis egy kis körökkel körbevett és bevágott karikával jelzett ikon segítségével képes az adott fotót például automatikusan vízszintesbe állítani.
Ha nyugodtan szeretnél fotózni
Aki pedig attól fél, hogy fényképezés közben ejti le telefonját, így az idő előtt kerül szervizbe, annak javasoljuk, hogy szerelje fel készülékét egy jó tokkal és kijelzővédő üvegfóliával.