Tudtad, hogy jelenleg a Sony Xperia Z5 Premium kijelzőjét tartják az egyik legerősebb okostelefon kijelzőjének? Úgy gondoltuk, utánajárunk annak, hogy van-e lényegi különbség a 4K felbontású okostelefon kijelzők és a valamivel szerényebb teljesítményű, HD felbontású megjelenítők teljesítménye között.
Sony Xperia Z5 Premium kijelző tulajdonságai
Kézbe fogva a Sony Xperia Z5 Premiumot, rögvest megragadja tekintetünket a lehengerlő 4K megjelenítő. Azonban a nincs rózsa tövis nélkül alapelvén elindulva, megpróbáljuk megkeresni a Z5 Premium gyengepontját, összehasonlítva a készüléket a többi 5.5 hüvelykes,kisebb képfelbontású okostelefonnal.
Azok számára, akik esetleg nem ismerik a 4K fogalmát, tisztába téve a dolgot: a 4K gyakorlatilag az UHD, vagy a 2160x3840 felbontás új megnevezése - ez megközelítőleg 8,3 millió pixelt jelent. Elképesztően sok, nem igaz? Az eddigi trendek alapján elkészített okostelefon általában 1440x2560 (3,7 millió pixel) felbontásban üzemeltek. A Sony korábbi modelljeinek kijelzői sosem haladták meg az 1080x1920 (2 millió pixel) felbontást.
A Sony Xperia Z5 Premium kijelzőjének maximális kihasználása elképesztő hardware teljesítményt igényel. Tehát valójában az történik, hogy a Sony bár belepréselt egy rendkívül erős kijelzőt a készülékébe, azonban a legtöbb esetben az alkatrész csupán 1080p megjelenítésre alkalmas. A 4K felbontás leginkább fotó és videó megjelenítés esetén lép érvénybe.
Úgy döntöttünk tehát, hogy összehasonlítjuk a Sony Xperia Z5 Premiumot két másik 5,5 hüvelykes okostelefonnal, így pontos képet kapunk arról, hogy mi a különbség egy 1080p, egy 1440p és egy 2160p felbontású képernyő között a valóságban. Az alábbiakban tehát egy Asus Zenfon 2 (1080p), egy LG G4 (1440p) és egy Sony Xperia Z5 Premium (2160p) kijelzőinek megmérettetéseiről informálódhattok.
A kijelző mikroszkóp alatt
A Sony Xperia Z5 Premium kijelzője feltűnően apró pixelekkel rendelkezik - az általunk látott legkisebbekkel, hogy egészen pontosak legyünk. Ráadásul nem a legtöbb LCD-vel kapcsolatosan megtapasztalt párhuzamos elhelyezkedésben futnak a pixelek, hanem egy szokatlan mintázatban rendeződnek. A Z5 Premium pixelsűrűsége 806ppi, mely jóval meghaladja a piacon fellelhető okostelefonok és tabletek pixelsűrűségét.
A három készülék kijelzőinek összehasonlításához egy külföldi weboldal (GSMARENA) tesztfotóit használtunk. A képeket alább mellékeltük.
4K teszt kép
Az első tesztkép alapötlete az a feltevés, hogy a 4K felbontású kijelző képes megkülönböztetni mind a 12 vékony, színes vonalat. Így akár szemmel láthatóvá tehetjük a 4K felbontás nyújtotta előnyöket. A képeken látható, hogy a Sony Xperia Z5 Premium kijelzőn jobban kivehetőek a vonalak, mint az LG G4 kijelzőjén. Előre szólunk azonban, hogy az átlagosabbnak mondható tesztképeken már közel sem ilyen szembetűnő a felbontások nyújtotta előnyök közötti különbség.
23 MP Sony Xperia Z5 kamera
A következő fotó a Sony Xperia Z5 Premium kamerájának terméke. Ha alaposan szemrevételezzük a képeket, feltűnhet, hogy a Z5 Premium megjelenítőjén nézve valamivel simábbak a textúrák, mint az Asus Zenfone 2-n vagy az LG G4-en. Azonban ezenkívül számottevő különbség nem fedezhető fel a kijelzők teljesítménye között, ráadásul első pillantásra még a textúrák közti differencia is kevésbé feltűnő.
A különbségek egy 50.6 MP fotón
A Canon EOS 5DS 50 megapixeles kamerával készített képen gyakorlatilag alig fedezhető fel valamiféle különbség. Az Asus csúcsmobilja egy kicsit zajosabb, mint az LG és a Sony készülékei, de ezenkívül szabad szemmel tényleg észrevehetetlen különbségek sorolhatók fel.
Összehasonlítás az Xperia Z5 Premium által készített videó egyetlen képkockáján
A Sony Xperia Z5 Premium kamerájával készített videó egyetlen képkockáját elemezve szintén arra jutottunk, hogy bár némi eltérést mutatnak a sima felületek megjelenései az egyes kijelzőkön, de ezek szabad szemmel alig vagy egyáltalán nem vehetők észre, egy folyamatos videó lejátszás pedig még kevésbé érvényesülnek a Z% Premium 4K kijelzője által nyújtott előnyök.
Összegezve a látottakat
Az Xperia Z5 4K képes kijelzője valóban elképesztő tulajdonságokkal bíró megjelenítő, melyet azonban egyrészről az alkatrészt üzemeltető hardware-ek, másrészről pedig az emberi szem pixeldekódolási képességeinek határai korlátoznak. Megeshet, hogy igazuk van azoknak, akik azt mondják, hogy ekkora kijelzőkre kár "pazarolni" még a 1440p kijelzőket is, nemhogy a 4K felbontásúakat, de szeretnénk azt hinni, hogy idővel ez változik majd és a 4K felbontás nem csupán a gyártók közti felesleges izmozás megnyilvánulásai lesznek.
Mindettől függetlenül az elvitathatatlan, hogy a Sony Xperia Z5 Premium kategóriájának egyik legjobbja és méltán tart igényt az év phabletje díjra. Kíváncsian várjuk a legújabb innovációkat, fejlesztéseket, melyek hatására a 4K felbontású okostelefon kijelzők valóban szemmel látható előnyöket biztosítanak majd az alacsonyabb felbontásúakkal szemben.