Biztosan megesett már veled is, hogy az iPhone, vagy az iPad képernyője hirtelen megfagyott, és akármilyen erősen is próbáltad, nem válaszolt az egyre hevesebb nyomkodásnak. Biztosíthatunk, a legtöbb esetben elég könnyű „felolvasztani” egy lefagyott kijelzőt, a következő cikkben ehhez adunk 9 egyszerű tippet, emellett kitérünk az Apple egyik legsúlyosabb tervezési hibájára is.
Az iPhone bizonyos modelljeinél van egy probléma, ami nagyobb figyelmet kapott a médiában. Ha nálad is ez a helyzet, akkor lehet, hogy neked is ettől kell tartanod. Utánajárunk ennek a problémának, amely Touch Diseaseként ismert. Megnézzük, hogyan kerülheted el, és mit tegyél, ha tapasztalod.
Tippek és trükkök a nem válaszoló képernyőre
1# A kijelződ egyáltalán nem működik, vagy csak akkor nem, amikor egy bizonyos alkalmazást használsz? Ha ez a helyzet, próbáld meg letörölni és újratelepíteni az appot.
2# Nedves az ujjad? Töröld szárazra. Bagatellnek tűnik, de akár ez is lehet az oka, hogy nem érzékeli az érintőképernyő.
3# Ugye nincs rajtad kesztyű? Vannak olyan kesztyűk, amiket úgy terveztek, hogy érintőképernyővel is működjenek, de a legtöbb nem ilyen.
4# Töröld meg a képernyőt egy puha ruhával, de csak óvatosan.
5# Ha van ilyen funkció a készülékeden, akkor nézd meg a 3D Touch érzékenységi beállításait. Menj a Beállítások > Általános > Kisegítő lehetőségek > 3D Touch, és beállíthatod az érzékenységi csúszkát.
6# Ha a forgatással kapcsolatos a kijelző probléma (például ha nem fordul, amikor szeretnéd, vagy akkor fordul, amikor nem szeretnéd), akkor nézd meg a Forgatási zárat. Húzd fel az ujjad a képernyő aljáról, hogy előhozd a Control Centert, és koppints a forgó lakat ikonra.
7# Tartsd lenyomva a Home gombot, és a Ki/Be (Alvás/Ébresztés) gombot egyszerre nagyjából 10 másodpercig. Ekkor újraindul a készülék, és elvileg visszaáll a kijelző a megszokott rendbe.
8# Extrém esetben állítsd vissza a telefon gyári beállításait.
Ha egyik tipp sem működik, elképzelhető, hogy az úgynevezett Touch Disease problémával állsz szemben, amit a következő bekezdésben részletezünk.
Touch Disease
2016-ban egy Apple botrány jelent meg a címlapokon: Touch Disease.
A népszerű javító oldal, az iFixit fogalmazta meg a Touch Disease-t (és nevezte is el), annak ellenére, hogy már két éve, az iPhone 6 és 6 Plus kiadása óta jelen van. A Touch Disease nagy valószínűséggel a "Bendgate" további tünete, ami egy tervezési hiba az iPhone 6 szintű készülékeknél, ami azt jelenti, hogy a telefon meghajolhat.
Mi az a Touch Disease?
A telefonok kijeleznek egy kis villogó szürke sávot a képernyő tetején, nagyjából az iOS menü sáv magasságában. Hasonlóan néz ki, mint a régi TV-k fekete-fehér képe. Emellett, vagy helyett - a kijelző nem reagál az érintésre.
A probléma lehet időszakos, néhány felhasználó azt állítja, hogy akkor jelentkezik, amikor bekapcsolják a telefont, de néhány perc után elmúlik. Van, aki szerint megoldja a problémát, ha megnyomjuk a képernyő tetejét, más azt javasolja, hogy kissé csavarjuk meg a telefont átmeneti megoldás érdekében. Ezeket a szakszerűtlen technikákat azonban nem ajánljuk, mert a probléma rosszabbra fordulhat, vagy el is törhet a telefon!
Melyik készülékeket érinti a Touch Disease?
Az iPhone 6 és iPhone 6 Plus az egyedüli modellek, amiket érinti a probléma.
Az utódait, az iPhone 6s-t, és 6s Plust nem érinti, mivel az Apple újratervezte az alaplapot, elmozgatva az érintett alkotórészeket, amivel a telefon szerkezetileg sokkal merevebb lett, így kevésbé hajlamos a hajlékonyságra. A régebbi modelleket nem érinti. Az iPhone SE tulajoknak, ami 2016 márciusában jelent meg, azért nem kell félniük, mert az a régebbi iPhone 5s dizájnjára hajaz.
Mi okozza a Touch Disease-t, és hogyan tudod elkerülni?
Az iFixit arra a következtetésre jutott, hogy a Touch IC chipek a telefonokban részlegesen eltörnek, hibát okozva az elektromos csatlakozásokban. Ez okozza a fentebb említett tüneteket. Az iPhone későbbi modelljeiben az IC chipeket a kijelző egységhez tették, ezért nem érinti a probléma a 6s és 6s Plust. A régebbi készülékekben a chipeket egy fém védőlap óvta, így ezért nem hatott rájuk.
A szakértők szerint a chipek attól törnek el, hogy a telefon, így az alaplapja is kissé meghajlik a nadrágzsebben tárolva. Ezért ha nyomást alkalmazunk a kijelzőre, vagy kissé megcsavarjuk, akkor úgy tűnik, megoldottuk a problémát, hiszen a Touch IC chipek és a logikai kártya kapcsolatát visszaállítottuk. Természetesen ez átmeneti megoldás, a probléma vissza fog térni.
Megjegyezzük, a Touch Disease nem a kijelzővel, vagy a digitalizálóval kapcsolatos probléma (utóbbi a réteg a kijelző alatt, ami digitalizálja az érintést), ezért a képernyőcsere nem megoldás a problémára.
Nagy mérete miatt az iPhone 6 Plus elvileg különösen hajlamos a Touch Disease-re. Az iFixit idéz egy szakértőt, aki szerint lényegében az összes iPhone 6 Plust érinti majd valamikor. Persze itt meg kell említenünk, hogy szó szerint több százezer iPhone 6 és 6 Plus tulajdonos van világszerte, akiknél nem jelentkezett a probléma.
Mivel nem teljesen tiszta, hogy mi okozza a Touch IC chipek leválását, ezért az sem tiszta, hogy hogyan lehet elkerülni. Habár egy kemény, masszív tok jó befektetés lehet, és az is, ha nem a zsebedbe rakod a telefont, főleg, ha szűk farmert hordasz.
Mit tegyél, ha a Touch Disease-t észlelted
Ha a készüléked még garanciás, akkor vidd el az Apple-höz, ahol szinte biztosan vagy kicserélik az alaplapot, vagy akár a teljes készüléket. Az Apple beismerte a problémát egy nyilatkozattal, és bejelentett egy javítási programot. De a cég úgy hiszi, hogy a gondot „többszörös leejtés egy kemény felületre, és további igénybevétel” okozza, és pénzt fog kérni, ha a készülék túl van a garancián. A komolyabb szervizek, ahogy mi is, újra tudják forrasztani a chipeket, hogy állandó kapcsolatot hozzanak létre, így megoldva ezzel a problémát.