Kedves Ügyfeleink! Szervizünk 2024.12.20. és 2025.01.02. között zárva tart! Nyitás: 2025.01.03-án. (X)
Ha elmész egy étterembe, szereted tudni, hogy hogyan és miből készül az ételed. Ha beadod a készüléked egy ultrahangos tisztításra, miért gondolkodnál másként? Nem árulunk zsákbamacskát, beszéljünk egy kicsit az elázott telefonok javításáról!
Arról már sokan és sok helyen írtak, hogy egy készülék miért, illetve hogyan ázik be. Mi is összegyűjtöttük már neked, hogy abban az esetben, ha víz érte a telefonod, mit kell és mit nem szabad tenned. Olyat azonban sehol sem találtunk, ahol magát az ultrahangos tisztítás folyamatát ismertetik, és ahogy szervizünkben észrevettük, a kedves ügyfeleink sem ismerik az eljárást, ezért született hiánypótló cikkünk.
A nyári időszakban számos veszélyforrás lengi körbe a készüléked, még olyan is, amire nem is gondolnál. Ilyen a hajnali párásodás, de még a fesztiválok elkerülhetetlen „hangulata” is. Kapcsolódjunk be ott a sztoriba, amikor épp elcsüggedten veszed ki a vízből a készüléked. Mit tehetsz ilyenkor?
- Ha kötöttél a készülékedre biztosítást, irány az üzlet és némi felár fejében kicserélik azt neked.
- Garanciában bízol, de azt rosszul teszed, mivel beázás során elszíneződnek a készülékedben található indikátorok, és ezzel egy időben azonnal elveszíted azt.
- Elsőre nem tapasztalsz hibajeleket, megnyugszol, hogy nem érte víz a készüléked, és elfelejted az egészet. Ebben az esetben pár napon vagy héten belül jelentkeznek sokkal súlyosabb problémák és jó eséllyel már használhatatlanná válik a készüléked.
- Elhozod szervizünkbe a készüléked, ahol kivizsgáljuk, megtisztítjuk és visszaszolgáltatjuk neked.
- Még csak megijedned sem kell, mivel a készülékedet egy minőségi vízálló tokban tartod.
Milyen készülékeket javítunk?
Gyakorlatilag minden készüléket tudunk ultrahangosan tisztítani, amiket szervizünkben javítunk.
Mennyi időn belül kell tisztítani a készüléked?
Erre vonatkozóan nincsenek pontos adatok. Ez függ a beázás mértékétől, a vizesen töltött órák, napok számától, illetve attól is, hogy sört, vagy épp desztillált szeszt öntöttél a telefonodra, habár az utóbbi elég valószínűtlen.
Komolyra fordítva a szót: Annál nagyobb esély van arra, hogy meg tudjuk javítani, minél hamarabb megejtjük a tisztítást, mivel minél később tisztítjuk, annál nagyobb a korrózió mértéke.
Azt is tudnod kell, hogy az ultrahangos tisztítás nem jelent 100% biztos megoldást. Ha egy több évig a tó fenekén hagyott készüléket helyezünk bele, amibe már beleköltözött a csigától kezdve, halon át, a rákig minden, nem fog megjavulni. De átlagosan a készülékek 50-60%-át lehet javítani. Az azonban már másik kérdés, hogy UH tisztítás után gazdaságos lesz-e a teljes javítás. Hiszen önmagában a tisztítás a legtöbb esetben nem elég. A hibás alkatrészeket javítanunk kell, ha javíthatatlanok, akkor a cseréjük szükséges.
Mi történik a telefon belsejében a beázás során?
Ahogy a víz bejut a készülékbe, egy vezető részt fog képezni az elemi alkatrészek között. Ahol egy egybefüggő vízcsepp hozzáér két alkatrész lábához, rövidre zárja azokat. A rövidzár következtében teljesen más lesz a feszültség, és más áram folyik az adott alkatrészen, ami értelemszerűen nem erre van tervezve. Ha nagyobb áram folyik át, vagy magasabb feszültség esik az adott alkatrészen, mint amit az elbír, tönkremegy.
A telefonban ragadt víz hatására oxidálódhatnak az alkatrészek. Minden olyan folyamatot, amelyben atomok, molekulák vagy ionok elektront adnak le, oxidációnak nevezünk. Oxidáció csak akkor mehet végbe, ha egy másik anyag (atom, molekula, ion) az elektronokat felveszi, azaz redukálódik. Ezért valóban minél gyorsabban ajánlott, hozzánk behoznod a készüléked.
Ha itt hagytad nálunk a készüléked
Először is a készüléket teljesen szétszereljük, az alaplapról leforrasztjuk a shieldeket és berakjuk a csupasz alaplapot az UH-ba. Az ultrahangos tisztítás során a szennyeződéseket nem oldószer, hanem ultrahang segítségével távolítjuk el. Az energia közvetítéséhez vizet használunk, amihez a vízfelületi feszültségének csökkentése, és a tisztítás hatásfokának érdekében segédanyagot adunk. Jelen esetben desztillált víz és isopropyl alkohol elegyét használjuk.
Az ultrahangos tisztítás nagy frekvenciájú hanghullámokat használ vizes vagy szerves oldatban kemény felületek szennyeződéseinek mechanikus eltávolítására. Az ultrahang hatására a folyadékban kavitáció lép fel, aminek során apró buborékok keletkeznek, amik a szennyeződést mechanikusan fellazítják, ez a folyamatban a használt tartály alján leülepszik. Az apró buborékok a tárgy rejtett, nehezen hozzáférhető részeiben is kifejtik hatásukat.
Az ultrahangos tisztító felépítése
A felépítése nagyon egyszerű: Van egy nagy tartályunk, amihez csatlakozik egy audio generátor, ami magas frekvenciás hangot (ultrahangot) generál. A tartály felöntjük folyadékkal, bekacsoljuk a generátort, és mehet is a tisztítás. A hatásfok növelése érdekében, beépítenek még egy fűtőszálat is, amivel 60-80 Celsius fokra melegítjük a tartályban lévő folyadékot.
Az ultrahangos tisztítás után
A tisztítás csak arra jó, hogy a felületi korróziótól nagymértékben megtisztítsuk az alaplapot. Ezek után jön csak a munka java része! Az esetleges hibás alkatrészeket felkeressük a panelon, majd megjavítjuk. Ugyanúgy egyesével minden perifériát is végig kell nézni, és javítani vagy cserélni, szükség esetén.
Meddig tart az ultrahangos tisztítás?
Maga a tisztítás szereléssel együtt 1-2 órát vesz igénybe, viszont ezek után a bevizsgálás már jóval hosszabb idő. Egyesével tesztelünk minden perifériát hogy megbizonyosodjunk róla, megfelelően működik. Érdemes a szervizben több napon keresztül tesztelni a készüléket, figyelni, hogy nem jön ki rajta még valami más hiba idővel. Mivel garanciát nem tudunk rá vállalni, ezért célszerű itt tartanod.
Reméljük mindent megtudtál az ultrahangos tisztítás folyamatáról, amit szerettél volna. Ha bármilyen kérdésed felmerülne, bátran írj nekünk, örömmel válaszolunk rá! Ha tetszett, ne felejtsd el megosztani azokkal az ismerőseiddel, akik a beázás problémájával küzdenek.