Az iPhone X hardverezésének kialakítása technológiai bravúr, ami mindenki tetszését elnyerte. Oké, laikus szemmel undorítónak és túlzsúfoltnak tűnik az eddigi letisztulthoz képest, de szervizesként azért rábólint egyet az ember. Csak egy apró bökkenője van a dolognak: Az egyik legnehezebben szerelhető iPhone-ról beszélünk. Ismerd meg Tamást, és kedvenc készülékének horrorba illő történetét.
Tamás egy kicsit átlagon felüli XXI. századi ember, aki nem panaszkodhat szinte semmire. A munkahelye stabil, viszonylag jól jövedelmező, családjában kisebb vitákon kívül nincs probléma, és annyira együtt él a technológia fejlődésével, amennyire sokan csak szeretnénk.
Nem marad le az újdonságokról, elsők között vásárolt elektromos autót, a lakásában mindent mobilról vezérel, és természetesen nem tudott ellenállni az Apple forradalmian új telefonjának sem.
Habár számos negatív hír felröppent a készülékkel kapcsolatban, Tamás ezekkel nem találkozott, imádja a Face ID-t, és az Apple tudatos lassításával sincs semmi problémája.
Azonban Tamás hibázott. Ráadásul kétszer is.
Elsőre akkor, amikor vásárláskor nem kötött biztosítást a közel 400 000 forintos telefonjára. Másodszorra pedig azzal, hogy nem vásárolt mellé ütésálló iPhone X tokot, csupán egy üvegfóliát.
Tamást visszajáró vendégünknek tudjuk, nem hittük volna, hogy ekkora hibát ejt, és ő hozza be az első javítandó iPhone X-et szervizünkbe. Persze megértjük, az iPhone X üveg hátlapja csodásan néz ki, nem szívesen takarná el az ember mindenféle tokkal.
A véleménye azonnal megváltozott, amikor a kezében egy tál nachosszal, hóna alatt egy bontott sörrel, a másik kezében pedig a telefonjával elindult a konyhából a tv felé sietve, hogy az Arsenal - Tottenham kezdő sípszójára elfoglalja a helyét a kanapé megszokott oldalán.
De nem foglalta el.
Helyette beütötte a könyökét a könyvespolc oldalába, tudod, ott ahol legjobban fáj, és rögtön elzsibbad.
Minden kiesett a kezéből.
Tamás egy napot ült a dolgon, vajon mit tudna kezdeni az iPhone X törött hátlapjával, felmérte a helyzetét, ami nem volt túl rózsás.
(iPhone X törött hátlap)
Mivel leejtette a telefonját az Apple garancia elszállt, emellett az Apple hivatalos szervizpartnereinek oldalán sem látott semmilyen infót az iPhone X hátlap cseréjének lehetőségéről, áráról, idejéről. Az erősen kétes múlttal rendelkező szervizekbe sem akarta beadni a személyes tartalmakat őrző készülékét, így betért a jól megszokott Bölcső utca 11-be. (Hozzánk.)
Fehívjuk a figyelmed!
Az iPhone X hátlapja rendkívül sérülékeny, olyannyira, hogy jelenleg az egyik legkönnyebben törhető telefonnak számít. Bármit mond az Apple arról, hogy mennyire erős, az eddigi iPhone-ok alumínium hátlapjával fel sem veszi a versenyt. Igaz, utóbbiak nem képesek vezeték nélkül tölteni.
Tamást figyelmeztettük a szerviz előtt, hogy most javítunk ilyet először, és habár ezernyi videót végignéztünk a folyamattal kapcsolatban, tudtuk, egyáltalán nem lesz könnyű menet. Arra azonban nem számítottunk, hogy ennyire nehéz lesz.
Amit tudnod kell
Az iPhone X hátlap cseréjéhez az egész telefont atomjaira kell bontanunk. A konkrét szervizfolyamatot nem írjuk le, mert azt már megtettük egyszer, egy sorral feljebb be is linkeltük, most csak az „érdekességekre” hívjuk fel a figyelmet.
Amikor az Apple azt mondja, hogy az iPhone X-nek üveg hátlapja van, nem mond teljesen igazat. A hátlapi szerkezete két részből áll, egy üvegből, amit te is látsz és tapintasz, és alatta egy acélozott rétegből (ház, vagy középkeret), amit viszont nem látsz. Ezt a két darabot rendkívül erősen ragasztották össze. Mennyire erősen? Nem sokára visszatérünk rá.
(iPhone X kijelző eltávolítása)
A hátlap cseréjéhez tehát minden alkatrészt ki kell pakolnunk, a cikkünk főképe is ezt reprezentálja. Nem mintha újdonságot jelentene, de ezek a perifériák és alkatrészek sérülékenyek.
A kijelző szalagkábele könnyen elvágható és nem cserélhető, csak együtt az OLED panellel, ami 100 000 forint plusz költséget jelent. A kettéhajtott alaplapon található lábakat szintén nem nehéz letörni, ezzel elvágva az egész telefont az élettől. A kisebb alkatrészeket, mint Face ID, L alakú akkumulátor, csengő- és beszédhangszórót nem is említjük. Egyszóval a telefon kibelezésébe is bele lehet izzadni.
Hála sokat tapasztalt szerviztechnikus kollégánknak nekünk sikerült sérülésmentesen kiemelni az alkatrészeket.
200 -250 C° - Nem, nem pizzát sütünk.
Ahogy említettük brutálisan erős ragasztó tapasztja össze őket. Nem viccelünk, 200 -250 C°-ra kell melegítenünk ahhoz, hogy egyáltalán megmozduljon. Ilyen magas hőfokon természetesen minden más tönkremehet, így tényleg fontos, hogy előtte kibányásszuk őket.
Viszonyításképpen a Vénusz felszínén körülbelül ekkora a hőmérséklet, de a pizzát is hasonló hőmérsékleten sütjük. - Kitérő: Az autentikus olasz pizzát nagyjából 460 C°-os kemencében készítik. Durva.
Tanulság: Ha összetöröd az iPhone X hátlapját, akkor irány a Vénusz, közben pedig ehetsz egy jó pizzát is. Nem, nem ez. Használj ütésálló iPhone X tokot. A következő kép után megérted, miért érezzük szükségét másodszorra is linkelni az iPhone X tokokat.
Ha sikerült ilyen félelmetes hőmérsékletre hevíteni az alkatrészt, koránt sem végeztünk a dolgunkkal, sőt. A probléma az, hogy még így is: a hátlap csak komoly erőfeszítések árán, és darabokban fog lejönni az acélozott középkeretről!
(iPhone X hátlap - darabokban)
Szervizes kulisszatitok
Létezik egy ennél egyszerűbb megoldás is. Egy speciális oldószert öntünk az ultrahangos mosóba, hosszú időn keresztül áztatjuk a hátlapot, majd könnyebben elválasztjuk a két alkatrészt. Akkor se lesz egyszerű, de érezhetően könnyebb lesz.
Fel kell hívnunk a figyelmet, hogy a hátlap szétválasztása során szinte elkerülhetetlen, hogy a középkeret oldalán ne keletkezzen esztétikai sérülés. Ez a készülék használatát nem befolyásolja, csupán a szépérzetét.
iPhone X pereme - sarkán visszatükröződés!
Az Apple tényleg szívat minket?
Ezt a kérdést tettük fel, amikor megláttuk a hátlapi kamera rögzítését. A kihívás az, hogy a következő alkatrészek egybe vannak építve:
üveg hátlap + acélozott középkeret + hátlapi kamera (persely)
A hangsúly a hátlapi kamerának elhelyezkedésén van, aminek tartóját (perselyét) sikerült legalább 50 helyen pontheggeszteni a középkeretre. Minden egyes forrasztási pontot le kellett dörzsölnünk, majd kifeszítenünk. Ez elképzelhetetlen az alkatrész roncsolódása nélkül.
Fontos megjegyezni azt is, hogy a perselyt muszáj leszedni ahhoz, hogy rárakjuk az új hátlapot, mivel a perselynek van egy pereme ami szélesebb mint a hátlapon kivágott lyuk.
iPhone X hátlapi kamera persely - jobb alsó sarokban
Nagyon hosszú időnkbe telt, hogy ki tudjuk csiszolni, majd eltávolítani. Pár órányi szenvedés után sikerült új hátlapot illeszteni a középkeretre. Egy speciális ragasztóval hozzátapasztottuk a középkerethez, majd pár óra száradás után visszapakoltuk a perifériákat, szalagkábeleket a telefonba.
A szerviz szerencsésen véget ért, jó hír hogy bennünk nagyobb kárt hagyott, mint magában az iPhone X-ben, de ami a legfontosabb: Tamás elégedetten távozott tőlünk.
Egy valamire szeretnénk felhívni a figyelmet.
Nem tudjuk jó szívvel ajánlani a telefon hátlapjának a cseréjét. Helyette erősen ajánljuk, hogy a középkerettel együtt történjen a csere. Ez árban több, de a végeredmények közötti különbség is számottevő lesz. Hidd el nekünk.
Tamás ma már nyugodtan és boldogan használja a készüléket. Ráadásul kétszer meggondolja, hogy összesen hány tárgyat is képes a két kezében tartani.
Cikkünk alatt várjuk a kommenteket, kérdezz bátran, válaszolunk rá a legjobb tudásunk szerint.