Kedves Ügyfeleink! Szervizünk 2024.12.20. és 2025.01.02. között zárva tart! Nyitás: 2025.01.03-án. (X)
Ma már szinte lehetetlen elképzelni az életünket a mobiltelefonunk nélkül. Egyre nagyobb mértékben vagyunk a telefonunkra utalva, legyen az egy munkahelyi hívás, egy sms a szülőknek, hogy megérkeztünk, vagy épp üzenetváltások éjszakába nyúlóan egy potenciális társjelölttel.
A mobilunkat használjuk a napunk megszervezésére, és ezen keresztül kommunikálunk szinte mindenkivel.
De mit tudunk tenni, hogy ne függjünk tőle? Korábbi cikkünkben már leírtuk, hogy mik a telefonfüggőség jelei, most pedig szeretnénk megosztani néhány tippet, hogy mivel küzdhető ez le.
Legyél jelen
Talán a legnagyobb problémát a szociális életünk szenvedi meg, amikor telefonfüggőségben szenvedünk.
Családi összejövetelek, közös ebédek közben is folyamatosan ránézünk, hátha történt valami érdekesebb, mint amiről éppen mesélnek nekünk. Ez rengeteg konfliktushoz vezethet, arról nem is szólva, hogy szeretett családtagunk talán csak havonta egyszer lát minket, és kicsit többre kíváncsi az életünkből, mint egy Insta-poszt.
(forrás: www.stock.adobe.com)
Baráti társaságok mehetnek tönkre, azért mert az egyik fél, úgy érzi, hogy a telefonunk sokkal érdekesebb, mint az ő élete. Lehet, hogy épp eldicsekedne nekünk az előléptetéséről, vagy a párkapcsolati problémáiról szeretne tanácsot kérni, de nekünk éppen lájkolnunk kellett egy cuki macskás videót.
Nagyon fontos átértékelnünk ezeket a dolgokat, hiszen minden múlandó, és az emberi kapcsolataink nélkül nem is mi lennénk. Ugyanis nem a hőn szeretett metál téglalap formált minket, azokká, akik lettünk, hanem az emberek, akik körülvesznek minket, és akikre éppen nem fordítunk elegendő figyelmet.
Ilyen alkalmaknál megoldás lehet, ha egyszerűen el sem visszük magunkkal a telefonunkat, de legalább repülő üzemmódba tesszük, vagy kikapcsoljuk az internetet.
Fizikai a virtuális helyett
Tudjuk, hogy mennyire kényelmes mindent a telefonunkról intézni, elnyúlva a kanapén, szinte semmiért nem kell megmozdulnunk.
Tudunk beszélgetni a barátokkal, két gombnyomás és egy kis várakozás után az ajtónknál van az ebéd, és ha szórakozni támad kedvünk ott van a kedvenc játékunk, vagy filmünk az ujjaink alatt.
De mindezt a való életben is meg tudnánk tenni.
(forrás: https://images.squarespace-cdn.com/)
Szervezzünk egy baráti társasági estét a kedvenc helyünkre, ahelyett, hogy öt percben elmesélnénk egymásnak az éppen aktuális, fontos történéseket. A saját szemünkkel láthatjuk, hogy a legjobb barátunk mennyire büszke a diplomamunkájára, egy másikat pedig mennyire felidegesített ma a főnöke. Ezeket csakis szemtől szemben tudjuk megélni, és annyival többet adnak hozzá a történethez, mint egy emoji.
Járjunk el éttermekbe, kávézókba, csináljunk belőle különleges programot, amit lehet várni egy hosszú hét után. Osszuk meg egymással az élményeket, és élvezzük a finoman elkészített és nekünk szervírozott ételeket egy kellemes környezetben, ahelyett, hogy a kartondobozokat gyűjtögetnénk otthon.
Videójátékok helyett csináljunk társasjátékestet. Kevesebb szórakoztató dolog van annál, amikor valaki nem tud veszíteni.
Netflix helyett járjunk moziba, színházba és izguljunk úgy, mint gyerekkorunkban, amikor lekapcsolják a világítást és súgjuk oda a másiknak, hogy „Kezdődik!”.
Élvezd ki, hogy vannak szabad perceid
Szokásunkká vált azt mondogatni, hogy egy szabad percünk sincs semmire, holott ez nem így van.
Csak éppen ha van, akkor is elrontjuk azzal, hogy elővesszük a telefonunkat.
Használjuk az időt, amit tömegközlekedéssel töltünk egy új könyv elolvasására, vagy csak nézzünk ki az ablakon és figyeljük, hogy hogyan suhan el mellettünk a város. Hallgassunk zenét, keressünk egy érdekes podcastot, vagy audiokönyvet, ha éppen nem kényelmes olvasni mozgó járművön.
Ha otthon találunk magunknak néhány lopott percet, menjünk le sétálni egyet, vigyük le a kutyát játszani és hagyjuk otthon a telefont.
Hasznos lehet kitalálni egy helyettesítő elfoglaltságot telefonnyomkodás helyett. Így azt az időt eltölthetjük valami olyannal, ami jó hatással lesz ránk a jövőre nézve. Egy tíz perces torna, rajzolás, de még egy keresztrejtvény is jobb az agyunknak, és rögtön produktívabbnak fogjuk érezni magunkat.
Mindenre van egy app, még az appok ellen is
Igen, ironikusan hangozhat, hogy ahhoz, hogy leküzdjünk valamit, ahhoz ugyanazt a valamit kell használni, ez esetben a mobiltelefonunkat, de ezen lépjünk túl gyorsan.
A Moment applikáció talán a leghasznosabb ebben a kategóriában.
Ez a háttérben futó alkalmazás figyeli, hogy mennyi időt töltünk el a telefonunk nézegetésével. Külön beállítható az időtartam, amíg ezekről adatot gyűjt, így később visszanézhetjük, hogy mire mennyi időt áldozunk a napunkból és segíthet elemezni, hogy mivel kéne kevesebbet foglalkoznunk.
Az iPhone-on alapból elérhető az a beállítás, amivel figyelhetjük, hogy mennyi időt töltünk el egy applikáción naponta.
Ha azon kapjuk magunkat, hogy a különböző social media felületeken töltjük el a legtöbb időt, próbáljuk meg letörölni az alkalmazást a telefonunkról, kapcsoljuk ki az értesítéseket vagy szüntessük meg az automatikus bejelentkezés funkciót. Így talán nem lesz annyira csábító, ha minden alkalommal be kell jelentkeznünk, vagy épp telepíteni kell.
Ugyanez vonatkozik az e-mail alkalmazásokra, ha úgy érezzük, hogy hazavisszük a munkát, mert egy e-mailre válaszolni nem sok idő, akkor ezeket is ajánlott törölni. Így korlátozhatjuk a levélváltást a munka időnkre.
Ezzel elérhetjük, hogy minőségi időt töltsünk szeretteinkkel, barátainkkal és nem utolsó sorban magunkkal.