A Samsung úgy döntött, hogy egy konzervatív megközelítést választ a Galaxy S9 sorozat esetében, ahol a telefonok néhány frissítést leszámítva ugyanazt a dizájnt követik, mint a tavalyi Galaxy S8 készülékek. A kamera állítható rekesszel rendelkezik, a Quad HD Super AMOLED kijelző 15%-kal világosabb, és a készülékek a legfrissebb hardvert tartalmazzák a Snapdragon 845 és az Exynos 9810 formájában.
A Galaxy S9 sorozat alapvetően a tavalyi zászlóshajók kifinomult verziója, jobb kamerákkal és néhány apróbb tervezési módosítással. Ez azt jelenti, hogy néhány területen még mindig van hely a fejlődésnek. Megmutatjuk, mit változtatnánk a Galaxy S9+ készüléken.
A Samsung két legújabb csúcsmodelljét már egy korábbi cikkünkben vizsgálat alá vetettük, melyről bővebben itt olvashatsz.
1. Az ujjlenyomat-érzékelő áthelyezése
A kameramodul alatt található ujjlenyomat-érzékelő ugyan sokkal kedvezőbb helyen van az előző évhez képest, de a Samsung ragaszkodott a Note 8 négyszögletes kialakításához, ahol a szenzor a kameramodulhoz van csatlakoztatva. Annyi a különbség a Galaxy S9 esetében, hogy a kameraérzékelőket függőlegesen rakták fel.
Míg ez megkönnyíti az érzékelő elérését - különösen a nagyobb S9+ készülékeken -, még mindig nem ott van, ahol a mutatóujjunk kényelmesen elérné ezt a telefon hátulján. Ez egy kisebb hiba, de ezt elkerülhette volna a Samsung, ha az ujjlenyomat-érzékelőt lecsatolja a fényképezőgép moduljáról.
2. Nagyobb akkumulátor és Quick Charge 4.0 hozzáadása
A Samsung nem növelte az akkumulátort az elmúlt évben, így a standard Galaxy S9 3000mAh-os akkumulátorral rendelkezik, míg a nagyobb S9+ pedig egy 3500mAh-os egységet tartalmaz. A Galaxy S9+ Exynos 9810-es változatát több, mint két hétig használva egyértelműen elmondható, hogy a Samsungnak nagyobb akkumulátort kellett volna felszerelnie.
Átlagosan négy órányi töltés után 14 órás üzemidőt értünk el, és azokon a napokon, amikor túlnyomórészt a mobilon lógtunk, este 8 után már töltőre kellett tennünk. Az S9 hasonló hardverrel rendelkezik, így nem valószínű, hogy a telefon egy teljes feltöltés után kibírna egy napot töltés nélkül.
Mindezek mellett ott van az a tény is, hogy a Samsung Adaptive Fast Charging továbbra is a Quick Charge 2.0 sebességén alapul. Az olyan szabványoknak köszönhetően, mint a OnePlus Dash Charge, amely akár 60%-ot is képes feltölteni 30 perc alatt, úgy gondoljuk, hogy a Samsung gyors töltési protokollja azonnali gyorsjavítást igényel.
3. Lehetőség a Bixby gomb konfigurálhatóságára
Egy éve volt a Bixby debütálása, de még mindig azt érezzük, hogy kicsit félkész állapotban van a funkció. Így a Google Asszisztenssel el lehet végeztetni a feladatok többségét, viszont van egy olyan terület, ahol a Bixby mégis sokkal jobb: profin navigál a komplex felhasználói felületen. Ha olyan funkciót keresel, amely a telefon beállításaiban több rétegmenü alatt van elrejtve, vagy ha szeretnéd megnyitni az alkalmazásokat hangutasításokkal, a Bixby viszonylag hasznos megoldás lehet.
De a felhasználók többségének a Bixby továbbra is egy olyan szolgáltatás, amelyet a Galaxy S9 vagy S9+ telepítésekor bizony ki kell kapcsolni. A Bixby-nél az a legrosszabb, hogy a szolgáltatásnak van egy dedikált hardvergombja, amelyet semmilyen formában nem lehet átkonfigurálni - a Bixby letiltásával lényegében lenullázod a gomb funkcionalitását.
Ha lenne olyan opció, hogy egy másik alkalmazást tudjunk elindítani ezzel a gombbal, vagy lehessen fényképezni vele, az felhasználói szempontból nagyon hasznos lenne.
4. Megszabadulni a régi szolgáltatásoktól
A Samsung tavaly ugyan felülvizsgálta a felhasználói felületet, de a Galaxy S9-en nem sok változás történt ezen a fronton. Ha az elmúlt 12 hónapban használtál Samsung telefont, otthonosan fogsz mozogni a Samsung Experience 9.0-án is.
Mivel a Samsung jelenleg a legnagyobb az Android gyártók közül, ezért meg kell tudnia felelni a széleskörű felhasználói szokásoknak. Az évek során a Samsung számos funkciót adott hozzá interfészéhez, és bár a design kapott némi átdolgozást, még rengeteg régi funkció van a felületen.
Ideális esetben néhány órát vesz igénybe, hogy egyénre szabd a telefont. Nagyon jó, hogy a Samsung számos testreszabási lehetőséget kínál, de sok régi funkció már nem igazán hasznos. Például a Samsung rengeteg olyan alkalmazással rendelkezik, mely megtalálható Google szolgáltatásként is, és míg olyan funkciók, mint amikor a tenyeredet elhúzod a képernyő szélén, hogy screenshotot csinálj, az a legtöbb esetben nem működik, emiatt jobb, ha a hagyományos módon készíted a képernyőképeket.
Az interfész közel sem olyan gördülékenyen kezelhető, mint a Pixel 2, vagy akár a OnePlus 5T, ami 300 dollárral kevesebbe kerül. Az ugyan egy jó dolog, hogy a Samsung lehetővé teszi számos előre telepített alkalmazás letiltását, de a fő problémát továbbra is az jelenti, hogy ezek fölöslegesen vannak ott.
5. Térjen vissza a régi kamerafelülethez
Az új képszenzorok mellett a Samsung átdolgozta a kamera alkalmazást, és létrehozta az iOS-stílusú felületet, amely lehetővé teszi a rendelkezésre álló üzemmódok görgetését bal és jobb oldali léptetéssel. Így gyakran előfordul, hogy véletlenül felvételi módot váltasz akkor, amikor csak valamilyen interakcióba próbálsz lépni az interfésszel, például a fókuszt akarod módosítani vagy az expozíciós szinteken szeretnél változtatni kézi beállítással.
5+1 Most Te jössz!
Neked hogy tetszik a Galaxy S9 / S9+? Van valami, amit változtatni szeretnél a telefonodon? Írd meg nekünk a hozzászólásokban!