Újévkor megfogadtad, hogy idén egészséges életmódra váltasz. Aztán ránéztél a naptárra és bevillant, hogy hónapok óta nem sikerült változást elérni. Mielőtt komolyabb önostorozásba merülnél amiatt, mert a tavaly vásárolt nadrágok még mindig szorítanak, ideje új nézőpontba helyezni a dolgot. Óriási ugrások helyett kezd újra, ezúttal kis lépésekben – könnyítésként pedig vess be néhány igazán hasznos appot is!
Változni nehéz. Pláne akkor, ha naphosszat görnyedsz az irodában és szinte megállás nélkül ugyanabban a pozícióban dolgozol – kezek a billentyűzeten, szem a monitoron. Könnyen el lehet feledkezni eközben olyan alapvető dolgokról, mint a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztás és olykor még az evés sem létfontosságú a határidők miatt. Hidd el, tudom miről beszélek, én is átéltem.
Nem véletlen, ha egy ilyen helyzetből nyűgnek érzel egy drasztikus váltást, – reggel konditerem, zöld turmixok, szigorúan betartott étrend – elsőre ijesztőnek tűnik. Maradj inkább az alapoknál és ha ez már megy, akkor ugrás a futópadra!
Tudtad? Április 7-én az Egészség Világnapját ünnepeljük. Lehet ennél jobb alkalom az életmód váltásra?
Ideje felkelni
Nem tudom, hogy vagy vele, de én néha annyira bele tudok feledkezni a munkába, hogy anélkül telnek el körülöttem órák, hogy azt észrevenném. Ez már csak azért sem jó, mert az ülőmunka nem kevés negatív hatással van a szervezetre – derékfájást, hátfájást tapasztalhatsz és sajnos egyes betegségek rizikófaktora is nő a rengeteg ücsörgés miatt.
Ha nem szeretnél ebbe a helyzetbe kerülni, akkor válassz egy olyan alkalmazást, ami akkor is észben tartja a szüneteid, amikor te elmerültél a monitorban. iOS-en a Stand Up! The Work Break Timer, míg androidos telefonon a Break Reminder appot ajánlom ehhez. Mindkettőnél beállíthatod, hogy milyen gyakran jelezzen szünetet, illetve azt is, hogy ez milyen formában történjen meg – aminek akkor fogsz igazán örülni, amikor egy tárgyalás közepén jelezne a telefonod.
Állj fel egy kicsit, nyújtózz egy nagyot, végezz fejkörzést vagy ami éppen jól esik és meglátod, pár nap múlva sokkal jobban fogod magad érezni. Tényleg apróság és mégis rengeteget fog segíteni a közérzeteden és az egészségeden is.
„Egy lépéssel” az egészség felé
Ha már felkeltél, akár sétálgathatsz is egy kicsit az irodában, de még jobb, ha a szabadban töltesz el időt, még ha csak pár percet is. A Runtastic alkalmazás pedig meg is számolja helyetted a megtett lépéseket, így tisztább képet kaphatsz arról, mennyit mozogsz egy nap. Az elején lehet, hogy sokkolóan kis számot fogsz látni, de annál nagyobb motivációt érezhetsz, hogy jobb és még jobb legyél.
És ha már annyira belejöttél, hogy a futás is elérhető célnak tűnik, nem kell új appot keresned, a Runtastic akár a maratonra való felkészülésed is szemmel tudja tartani.
Ne felejts el inni
A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel létfontosságú… Tudom, ezerszer hallottad és már érzed, ahogy kitörni készül egy ásítás, de még ne engedd neki. Nem véletlen, hogy rengetegszer hallod ezt, mert tényleg igaz, de ha csak ezt szajkózzák, én se éreznék több késztetést egy pohár vízért nyúlni.
A szervezeted nagyjából 60%-a víz, amit akkor fogsz igazán érezni, ha már az órák óta szomjazó izmaid és szemed megmakacsolják magukat és egyre ramatyabbul érzed magad a bőrödben. Ha ez esetben is inkább a figyelmetlenség a probléma, szintén bevethetsz egy szuper appot segítségül – mégpedig a Plant Nanny formájában.
A cukiság mindig nyerő és ezt az alkalmazás fejlesztői is tudták. Te sem fogsz tudni ellenállni az édes kis növénykének, aminek az „élete” kizárólag rajtad múlik és egy idő után azt fogod érezni, hogy várod a percet, amikor újra megöntözheted. Végül pedig pont úgy fog fejlődni a tudatosságod a folyadék bevitel terén, ahogy az apró kis palántád a kezeid között.
Nézz a tányérodra
Előfordult már, hogy egyszerűen nem értetted, miért mutat többet a mérleg, ha odafigyeltél az étkezéseidre? Aztán komoly fejtörés után kiderült, hogy becsúszott néhány csoki vagy sütemény, amiről teljesen megfeledkeztél. A YouAte egy olyan életmód applikáció, amivel fényképes dokumentációt készíthetsz minden fogásról és nasiról, amit elfogyasztasz.
Ne aggódj, az alkalmazás nem fog elítélni a sokadig chips után, de te pontosan fogod látni, mi az, amiben tudnál javítani az étkezéseidben. Egy helyen látni minden „csaló napot” sokkal nagyobb lökést adhat neked, mint bármilyen motivációs szöveg, amit csak olvashatsz.
A YouAte alkalmazás androidos készülékeken egyelőre csak béta verzióban elérhető, de a hivatalos megjelenés sem várat magára sokáig.
Egyél többször, keveset
Mondani könnyű, de kinek van ideje betartani a napi ötszöri étkezést – hányszor hallottam ezt a barátaimtól? Ha a te szádból is elhangzott már ez a mondat, akkor mindenképp vess be egy olyan alkalmazást, ami ebben nyújt támogatást. A Meal Reminder (Android) és Meal Reminders (iOS) appokon beállíthatod, hány étkezést szeretnél kivitelezni egy napon és azt is te döntöd el, erről melyik órákban kapj értesítést.
Így nem fogsz végtelen habzsolásba kezdeni, amint hazaesel a munkából – ami, mint tudjuk, csak újabb zsírpárnákhoz vezet - hiszen nem fogsz megfeledkezni egyetlen köztes étkezésről sem. (Az az igazán klassz ezekben az appokban, hogy anélkül tudod teljesíteni a kitűzött céljaidat, hogy erre görcsösen figyelned kellene a nap 24 órájában.) Tarts némi egészséges nasit (pl. gyümölcsöt, magvakat) az asztalodon, hogy akkor is kéznél legyen valami ropogtatnivaló, amikor épp nincs időd kiszaladni a boltba.
Ha végignézel a felsorolt életmód alkalmazásokon, beláthatod, hogy egyik sem követel meg tőled sport múltat vagy végletekig megtervezett diétát, mégis segítenek abban, hogy egy egészségesebb ember váljon belőled.